CUMHURİYET ULU BİR ÇINARDIR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 97. yılı kutlamaları yağışlı hava ve pandemi nedeni ile Atatürk Meydanı’nda bulunan Park Kafe’nin kapalı alanında gerçekleştirildi.
29 10 2020
842 kez okundu

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97. yılı kutlamaları yağışlı hava ve pandemi nedeni ile Atatürk Meydanı’nda bulunan Park Kafe’nin kapalı alanında gerçekleştirildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı gerçekleştirdi. Kaymakam Sarılı, “Cumhuriyetimizin ilanının 97. yıl dönümünü milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum. 19 Mayıs 1919’da Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak büyük bir özveriyle başlattığı milli mücadele Türk milletinin inanç ve azmi ile başarıyla sonuçlanmış 29 Ekim 1923’te Atatürk’ün, ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.’ sözleriyle Cumhuriyet ilan edilmiş ve bizlere bırakılmış en büyük miras haline gelmiştir. Cumhuriyet bizler için sadece bir yönetim şekli değil tarihimizin en büyük, en kapsamlı çağdaşlaşma hareketi olmuştur. Atatürk’ün İlke ve İnkılapları ile Cumhuriyet’in getirdiği yenilikler bilime, akılcılığa ve özgür düşünceye dayalı çağdaş Türkiye’nin temellerini atarak azmin, birlik ve beraberliğin ayrıca ulusal egemenliğin sembolü olmuş ve bu topraklar üzerinde yaşayan her bireyin ufkunu genişleterek ekonomik, sosyal ve siyasal hayatımıza dinamizm kazandırmıştır. Türk milletinin tabiat ve adetlerine en uygun olan Cumhuriyet; umudun, yarınların, şanlı Türk milletinin var oluş mücadelesinin adıdır. Erdemdir Cumhuriyet. Bu topraklarda aydınlanmadır. 97 yıl önce bugün yakılan egemenlik meşalesidir. Yüksek ahlaki değerleri temel alan, faziletli insanlar yetiştiren, Türk milletini istikbal ışığında hızla ilerleten, bağımsızlık ve hürriyetten asla taviz vermeyen, çağdaş bir yönetim şeklidir. İnsanca yaşamanın, her kültürden insanın yan yana, milli birlik ve beraberlik ilkesiyle ‘Biz’ olmuş, kendi kaderlerini tayin eden milyonlarca insanın dallarında hür bir şekilde yeşerdiği, geliştiği ulu bir çınardır Cumhuriyet. Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele etmek, gerektiğinde fedakarlıkta bulunmak hepimizin müşterek vazifesidir. Bugün bizler gururla, rengini şehitlerimizin kanından alan, özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi olan al bayrağımızın altında bu kararlılıkla geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada ve bu zorlu günlerde var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 97. kuruluş yıl dönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”dedi.
ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ
Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullar arası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, Çorlu 5. Kolordu ve Garnizon Komutanı Tevfik Algan ve Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkur hediye takdim etti.Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600