ÇORLU’YA KENTSEL DÖNÜŞÜM VE MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çorlu’da Eski Devlet Hastanesi bahçesinde incelemelerde bulunarak Millet Bahçesi ve kentsel dönüşüm müjdesi verdi.
05.11.2018
2248 kez okundu

Tekirdağ’da bir dizi ziyaretlerin ardından Çorlu’ya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, eski Devlet hastanesi bölgesinde inceleme yaptı. Bakan kurum burada bir süre bilgiler aldıktan sonra kısa bir açıklama yaptı. Kurum, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak ülkemizin her yerinde dönüşmesi gereken 5 milyon konut var. Bu konutları öncelik sırasına göre tüm ilçelerimizde şehirlerimiz de dönüştüreceğiz. Tabi buradaki dönüşüm de yeni yapacağımız konutların yerel mimariye alt yapıya uygun konutlar olması gerekiyor. Dönüştürdüğümüz projelerin örnek projeler olması gerekiyor. Bu uygun gördüğümüz dönüştürdüğümüz projeleri sırasıyla yapacağız. Burada Çorlu ilçemizdeki Kore Mahallesi’nde de gerekli geri dönüşümü başlatarak diğer ilçelerdeki projeleri de hayata geçireceğiz” dedi.
ERGENE NEHRİ KENARINDA PİKNİK YAPILACAK
Ergene Nehri’nin temizlenmesiyle ilgili de bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Ergene Nehri’nin kenarında piknik yapılabileceğini dile getirdi. Tekirdağ’da 5 atık su arıtma tesisinin tamamlanmasının ardından Ergene Nehri'nin temiz akacağını ifade eden Kurum, "Giren su ile çıkan suyun arasındaki farkı da gözlerimizle net bir şekilde gördük. İnşallah 2019 sonu itibarıyla bu projenin tamamının bitmesiyle nehirler, eskisi gibi balıkların olduğu, kenarında piknik yapılabilen yerler haline gelecek. Bununla ilgili biz de Bakanlık olarak bu işin takipçisi olacağız” diye konuştu.
BAKANDAN YOL İSTEDİ
Bakan Kurum’un ziyareti sırasında vefat eden eşinin mezarına gidemediğini belirten Sebahat Kuşçu isimli yaşlı kadın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan yardım istedi. Kuşçu, “Belediye otobüsleri mezarlığa gitmiyor. Orada bayır var. Bizi aşağıda bırakınca zorlanıyoruz. Bir aydır gidemiyorum. Belediyeye de gittim şikayete. Her Cuma gidiyordum şimdi gidemiyorum” dedi. Bunun üzerine Bakan Kurum Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı’ya talimat vererek yaşlı kadının sorunun çözülmesini istedi. Bakan Kurum, “Belediye ile görüşelim olmaz ise biz 10 günde bir teyzemizi mezarlığa götürelim” dedi.


Tutku AKBAŞ