ÇORLU DERESİ’NDE YENİ BİR ŞEY YOK

Adeta açık kanalizasyonu andıran görüntüsü ile bölgenin kanayan bir yarası haline gelen ve iyileştirilmesi adına önemli yatırımlar yapılan Çorlu Deresi’nde yeni bir şey yok. Hala simsiyah Akandere hala etrafına kötü kokular ve hastalık saçmaya devam ediyor.
10.09.2019
344 kez okundu

Ergene Nehri’nin temizlenmesi adına başlatılan Şafak Harekatı kapsamında temizlenmesi ve ön görülen derelerden biri olan ve çevresindeki sanayi kuruluşlarının atıkları nedeniyle ekseriyetle siyah zaman zamanda fabrikalarda kullanılan boyaların renginde akan Çorlu Deresi ile ilgili yeni bir gelişme yok.
ERGENE KOKUDAN ŞİKAYETÇİ
Yıllardan bu yana devam eden ancak son haftalarda had safhaya çıkan koku, çevrede yaşayanların en büyük tepkisi haline geldi. Çorlu Deresi’nin haftanın belli günlerinde rengarenk akmasının yanı sıra çevreye yaydığı pis koku da vatandaşları canından bezdirdi.
MİLLETVEKİLLERİNE SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞIYORLAR
Ergene’de yaşayan ve Çorlu Deresi’nin çevresinde oturan vatandaşlar son zamanlardaki pis koku nedeni ile bölge milletvekillerine seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Şikayetlerini dile getiren vatandaşlar, çevre felaketine dönen Ergene Nehri’nin bir an önce temizlenmesini istiyorlar. Milletvekillerine de serzenişte bulunan vatandaşlar, Çorlu Deresi’ne gerekli hassasiyeti göstermelerini ve konuyu TBMM gündemine taşımalarını istiyorlar.
HASTALIK SAÇIYOR
Adeta çevre felaketinin yaşandığı Çorlu Deresi, her geçen gün çevreye hastalık saçmaya da devam ediyor. Çevresinde yaşayan insanların yanı sıra bölgede tarım ve hayvancılığın yapılması da hastalık riskini arttırıyor.
DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK
Şehrin atık sularının da karıştığı derenin içler acısı durumunun daha ne kadar böyle devam edeceği ise şimdilik bilinmiyor.


Tutku AKBAŞ