ÇORLU DERESİ CİĞERLERİ YAKIYOR!

Ergene Nehri’ne akan derelerden biri olan Çorlu Deresi, simsiyah akmaya devam ediyor. Pek çok kişinin sağlığını tehdit eder hale gelen dereyle ilgili olarak gerekli önlemlerin acilen alınması gerekiyor.
20 09 2019
848 kez okundu

Temizlenmesi adına Şafak Harekatı başlatılan Ergene Nehri’ni oluşturan kollardan biri olan Çorlu Deresi’nin akan simsiyah görüntüsü herkesi tedirgin ederken, etrafa ağır kokular yaymaya devam ediyor.
ERGENE HAVZASI KORUMA EYLEM PLANI DEVAM EDİYOR
Ergene Havzası’nın kirliliğinin kabul edilebilir sınırlar içine çekilebilmesi için ‘Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’ Şafak Harekatı adı verilen ve 2011 yılında kamuoyuna açıklanan 15 maddelik eylem planı ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Ancak Ergene Havzası içerisinde yer alan ve Ergene Nehri’ne akan derelerden biri olan Çorlu Deresi, simsiyah akmaya devam ediyor. Etrafındaki pek çok sanayi kuruluşunun atıklarını boşaltması nedeniyle kimi zaman kırmızı, kimi zaman da yeşil renkli akan dere genellikle simsiyah akıyor.
BÖLGENİN KANAYAN YARASI
Bölgenin kanayan bir yarası haline gelen ve dere yatağının çevresindeki yerleşim alanlarını sağlık bakımından ciddi şekilde tehdit eden dere, etrafına hastalık saçmayı sürdürüyor. Yer yer şehrin atık sularının da karıştığı Çorlu Deresi etrafına ağır kokular yayıyor. Boğazları yakan, burunları tıkattıran bir kokunun hakim olduğu Çorlu deresinin aktığı kısımda yaşayan pek çok vatandaş da camlarını ve kapılarını açamamaktan şikayet ediyor.
2021’DE TAMAMLANACAK
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Ergene Nehri ile ilgili olarak, “Dünyanın en büyük çevre projesi devam ediyor. 87 kilometrelik kara boru hattı içinden Marmara Denizi’ne derin deşarj yapılacak. 2021’in sonunda Ergene Nehri sorun olmaktan tamamen çıkacak. Aşama aşama çalışmalar yürütülüyor” açıklamalarında bulundu.
ESKİ GÜNLERİNİ BEKLİYOR
Uzun yıllardan yana bölgenin kanayan yarası haline gelen Ergene Nehri ve Çorlu Deresi kapkara akmaya devam ederken bölge halkı şimdi Ergene Nehri’nin sorun olmaktan çıkacağı, eskisi gibi yeniden temiz olacağı günleri sabırsızlıkla bekliyor.
1 SAATTE ETKİLENDİK
Haber amacıyla Çorlu Deresi civarını fotoğraflayan Devrim Gazetesi haber merkezi ekipleri, yaklaşık 1 saat süren çalışmanın ardından neredeyse hastanelik oluyorlardı. Kokunun boğazları yaktığı, burunları tıkattıracak kadar keskin bir kokunun olduğu, mide bulantısı ve baş ağrısına neden olan Çorlu deresiyle ilgili acilen gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Her geçen gün sağlığı tehdit eden koku ve pislik çevrede yaşayan pek çok vatandaşı olumsuz etkiliyor.


Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600