ÇORLU’DA LAVANTAYA İLGİ ARTIYOR

Çorlu’da buğday, arpa, kanola ve ayçiçeğinden sonra son yıllarda lavanta ekimi de artmaya başladı.
15 07 2020
794 kez okundu

Son dönemde Türkiye’de ekimi artan Lavanta artık Tekirdağ ve Çorlu’da çiftçinin tercih ettiği bitki türleri arasında yer alıyor. 1 milyon 50 bin nüfusa sahip hem tarım hem de sanayisi ile tanınan Tekirdağ’da çiftçiler artık alternatif tarım olarak lavantaya yönelmeye başladı. 4 Milyon dekar işlenen tarım arazine sahip Tekirdağ’da, Türkiye’nin yüzde 5 buğday üretimi, yüzde 18 Ayçiçek üretimi yapılıyor.


ÜRETİCİMİZİN DOĞRU KAZANÇLAR ELDE ETMESİNİ İSTİYORUZ

Lavanta eken ve aynı zamanda lavanta konusunda danışmanlık yapan Tuncay Kırmızıgül; “Ülkemizde yeni yeni moda olmuş bir bitki, yeni yeni ilgi odağı olmuş bir bitki. Bundan 3-4 yıl öncesi çiftçilerimizi arayıp bizler soruyorduk, anlatmaya çalışıyorduk. ‘Bize biraz vakit ayırın diyorduk, yüksek getirisi olan riski az olan bir ürün’ diye. İnsanlar kulaktan dolma bilgilerle, ‘Onun işçiliği zor, o su ister, bizim topraklarda yetişmez, beni toprağım çok kuvvetli, lavanta kötü toprağı sever’ diyorlardı. Kimisi diyordu ki, ‘Benim toprağımda hiçbir şey yetişmiyor, o da yetişmez, uğraşamam’ diyorlardı. Tabi biz insanlara sürekli anlatarak buna teşvik etmeye çalışıyorduk. Zamanla üreticilerimiz başladılar tarlalarına dikim yapmaya, ben kendi tarlama da dikim yaptım. Şimdi yavaş yavaş insanlar bize geri dönüş yapmaya başladılar. Neden? Bu bitkideki karlılığı ve risk oranının minimum olmasını gördükten sonra şimdi onlar arıyorlar. Diyorlar ki, biz lavanta üretmek istiyoruz. Bizimle de çalışır mısınız? Gidiyoruz, her türlü projelerini yapıyoruz. Her türlü danışmanlık hizmetini bizden fidelerini aldıysalar, bizde yağ alım garantisi var. Bizim esas amacımız ülkemizde doğru fidelerle başlangıcı yaptırtıp üreticimizin doğru kazançlar elde etmesini istiyoruz” dedi.

10 DEKAR LAVANTA 50 DEKAR BUĞDAY DEMEK

Lavantanın kazancı hakkında bilgiler veren Tuncay Kırmızıgül; “Lavantada 38 çeşit var. Ve bunların içerisinde süs bitkisi olan lavantalar var. Endüstriyel olanlar var, bu seçimleri insanları doğru yönlendirip doğru neticeler alıp,  çiftçilerimizin de doğru kalkınmasını istiyoruz. Bunun da kendince bir borsası var. Zaten bizim yağ alım garantimizdeki fiyat uygulamamızda Avrupa borsasına bağlı olarak belli bir marjla üreticilerimizden yağını alacağız, bizde belli bir karla satıp inşallah para kazanacağız. Çok karlı, değişkenlik şöyle oluyor, borsası onunda kendine göre. Buradaki yağışların, rekoltenin yani normal buğday, ayçiçeği, kanola rekoltesiyle lavantanın arz talepteki dengesine bakılarak karlılığı ölçülebiliyor. Şöyle söyleyeyim size, 10 dekar lavanta tarlanız varsa minimum 50 dekar buğday parası kazandırır. Bu 100 dekar buğday parası da kazandırdığı oluyor. Böyle bereketli bir ürün. Bende çiftçi kökenliyim, biraz canımız yanık. İnanamıyoruz böyle yüksek rakamlara, fakat bununla birlikte hem genç girişimciler, hem kadın girişimciler çok ilgili ve alakalılar. Şu an Türkiye’nin dört bir tarafında fide satışımız mevcut. Onlarla beraber projelerini birlikte yönetiyoruz. Ve bizim bir lavanta ailemiz oluştu, çok keyifli bir aile, herkes birbiri ile temas halinde bitki gelişiminden ekim alanına kadar herkes birbiri ile yardımlaşıyor. Güzel bir birliktelik oluştu, neticesi de güzel olacak inşallah” diye konuştu.

20-30 YIL KAZANÇ SAĞLIYOR

Tuncay Kırmızıgül; “Hep birlikte kazanalım, ülke olarak kazanalım. Mutlu mutlu yaşayalım aynı zamanda doğayı koruyalım. Neden doğayı koruyalım? Bu bitki çok yıllık bir bitki, tarlamıza diktiğimi zaman 20-30 yıl bize kazanç sağlıyor. Bitkinin kökü tarlada kalıyor, her sene sürüm yok, ekstra masraflar yok. Tohum paramız yok dolayısıyla bu tarlada toprak hazırlama, toprak sürme, bozma işlemleri olmadığı için mazot sarfiyatınız yok. İkincisi çok uğraşmıyorsunuz toprakla bitki sürekli tarlada kaldığı için erozyonu da engelliyor. Şifalı bir bitki, gördüğünüz gibi arıcılık var, bunun yan geliridir. Her şeyi para olan çok keyifli bir iş, bunun turizm geliri var. Isparta bölgemiz bunda gayet başarılı bir yol izledi. İnsanlarımıza bu güzellikler içerisinde fotoğraf çektirme imkanı sağladı. Bizde Trakya’mızda bundan sonrasında bu fotoğrafları rahat rahat çektirebileceğiz” şeklinde konuştu.

HAM YAĞININ ŞİFASI VAR

Lavantanın kullanım alanları ile ilgili bilgiler veren Tuncay Kırmızıgül; “Lavanta, parfümeri, kozmetik, deterjan sanayi, ilaç sanayi hepsinde kullanılıyor. Bunun çok geniş bir sanayi ağı var. Yan ürün ağı var, işlendiği kollar var. Bunun içerisinde ham yağ olarak da çok farklı faydaları var. Mesela migreni olan, baş ağrısı çeken bir arkadaşım vardı. Ben ona ufak bir şişe hediye etmiştim, bana dua ediyor. Diyor ki, artık ben migrenimle baş ediyorum, hafif bir sürdüğü zaman veya yastığına damlattığı zaman o kokuyu teneffüs ettiğinde direk ham yağının şifası var. Onu haricinde bu bitkinin yetiştiği yerde sivrisinek pek bulunmaz. Yağından vücudumuza yaz aylarında sürdüğümüz zaman sivrisinek yaklaşmıyor. Kimyasallı ürünlerden uzaklaşıp ham yağ ile kendimizi sivrisineklerden koruyabiliyoruz. Bu bitki arıyı çekiyor, diğer bütün canlıları kendinden uzaklaştırıyor. Arıcılık burada, koyunculuk burada, her şeyi bu bitkinin para kazandırıyor, turizmi para kazandırıyor, yediveren gülü gibi bir şey” dedi.

SABIRLA BEKLEMEK LAZIM

Tarla işletmecisi Celil Pekteş;   “Alternatif şeyleri aramak zorundayız, buğday ayçiçeğinden sonra ama çok yıllık bir bitki olduğu için ve yağının da çok iyi olduğunu, kaliteli olmasından buna niyetlendik ve ektik. 15 ayda bu hale geldi, bunda sabırla beklemek lazım. Ektikten sonra bize soruyorlar, ne kadar aldın diye. Bunu baz alamayız, 3 yılımız geçecek ki, 3 yıldan sonra bize geri dönmeye başlayacak. Valla ben tavsiye ederim, biz bunu arttıracağız” dedi.
Tekirdağ’da buğday, kanola ve ayçiçeklerinin ardından alternatif tarım olarak lavanta da artık tercih edilmeye başlandı.

 Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600