ÇORLU ALIŞVERİŞ FUARI KAPILARINI AÇTI

Türkiye’nin en büyük açık hava fuarlarından biri olan ve her yıl ülkemizin çeşitli yerlerinden 300 binden fazla ziyaretçiyi Çorlu’ya çeken Tarım Fuarı ve Çorlu Alışveriş Fuarı kapılarını açtı.
30.07.2019
1199 kez okundu

Renkly Fuarcılık tarafından Çorlu’da gerçekleştirilen Türkiye’nin en büyük açık hava fuarlarından biri olan ve her yıl ülkemizin çeşitli yerlerinden 300 binden fazla ziyaretçiyi Çorlu’ya çeken Tarım Fuarı ve Çorlu Alışveriş Fuarı, kapılarını ziyaretçilerine açtı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Renkly Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Umut Güngör, Çorlu Alışveriş Fuarı’na katılımlarından ve desteklerinden dolayı tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, fuara katılan firmaların yüzde 83’nün Çorlu esnafı olduğunun altını çizdi. Güngör, “6 şehirde yılda 12 fuar düzenleyerek ülke ekonomimize katma değer yaratmaya devam ediyoruz. Fuarımızı destekleyen KOSGEB Başkanlığımız ile ahenk içinde çalışıyoruz. Burası Türkiye’nin en büyük açık hava fuar alanıdır. Çorlu Belediyesi, Çorlu TSO, Odalar ve STK’lar ile ortaklaşa hazırladığımız Çorlu Alışveriş Fuarında çalışmaya devam ediyoruz” dedi.


BÖLGEMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN DURMADAN ÇALIŞACAĞIZ
Düzenlenen programda konuşan Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan, yaptığı konuşmada “Bugün ikincisini düzenlediğimiz ÇAF başta olmak üzere 4 ulusal çapta fuarımızın açılışını yapıyoruz. Bölge ekonomimize geçmişte olduğu gibi bugünde ekonomik değer katacağına inandığım bu fuarların hayırlı olmasını diliyorum. Çorlu'da birlik ve beraberliğimizin göstergesi olan Çorlu Alışveriş Fuarı’mız Çorlu’daki kurum ve kuruluşların, sivil toplum örgütlerinin, üyelerimizin ve halkımızın söz konusu Çorlu olunca birlik ve beraberlik içinde olduğunu her kesime kanıtlayan bir organizasyon olmuştur.  Çorlu Alışveriş Fuarı, sadece ekonomik değil, kültürel anlamda da Çorlu’yu tanıtan, yurt içi ve yurt dışından çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayacak bir festivaldir. Çorlu Alışveriş Fuarı bölgemizin yapısı itibarı ile birçok sektörü ve her boyuttan işletmemizi içinde barındırmakta. En küçük ölçekteki işletmemizden, büyük kurumsal şirketlere, yerel esnafımızdan uluslararası firmalara, tarımdan tekstile, gıdadan hizmet sektörüne kadar yaklaşık 200 firma 600 marka bugün Çorlu’da bizler ile birlikte fuarımıza eşlik ediyor. Fuarımızda 121 firmamız KOSGEB desteğinden faydalanmakta. Bu firmalarımızın faydalandığı KOSGEB desteği 300 bin TL’nin üzerinde. Bu nedenle bölgemiz firmalarına verdiği destekten dolayı KOSGEB’e de huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Fuar çözüm ortağımızdan edindiğimiz bilgilere göre ÇAF tarafında 200 adet çadırın yaklaşık yüzde 83’lük kısmı yerel firmaların ve STK’larımızın. ÇAF tarafında yaratılan hacim ile 40 bin TL tutarında destek ÇESAV hesabına Devlet Hastanemize solunum cihazı alımı için aktarılmıştır. Bu desteklerinden dolayı tüm katılımcılara teşekkür ediyor, fuarın kendilerine bol kazanç getirmesini diliyorum. Başkanlığını yürüttüğüm Çorlu Ticaret ve Sanayi Odamız adına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok daha fazla gayret ile bölgemiz için, ülkemiz için durmadan çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi.


BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDEYİZ
Fuar açılışında konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Çorlu'nun marka şehir olmasına katkı sağlayan ve bu sene 2. kez düzenlenen Çorlu Alışveriş Fuarı'nı gerçekleştiriyor olmaktan, Çorlu Belediye Başkanı olarak gurur duyduğunu belirtti.
Sarıkurt, “Öncelikle Çorlu Alışveriş Fuarı'mızın hazırlık sürecinin meşakkatli ve zor olduğunu belirtmek istiyorum. Paydaşlarımızla bir araya gelerek bu zorlu süreci hep birlikte atlattık. Birlikten güç alarak kentimize katkı sağlayacak bir etkinliğe imza attık. Şehrimizin marka değerini yükselteceğine yürekten inandığım bu projede çalışan paydaşlarımız Çorlu Kaymakamlığımıza, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemize, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odamıza, Tekirdağ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimize, Renkly Fuarcılık'a, Orion Alışveriş Merkezi'ne, meslek odalarımıza, belediyemizin çalışanlarına ve fuarımızın açılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Kentimiz için en iyisini isteyen, çalışan, çabalayan ve yeni projeler üretme gayreti içinde olan dostlarımızla çıktığımız bu yolda Çorlu'muza ve kent ekonomimize hareketlilik getirmeyi amaçladık. Her geçen gün kentimizin marka değerini yukarı çekerek özenle hazırladığımız fuarımız sayesinde Çorlu'muzun adını geniş kitlelere duyurmayı, bir yandan da ticari ve kültürel hayatı canlandırmayı hedefledik. Bu işe başlarken kentimizin esnafına güvendik. Büyük çoğunluğu kendi esnafımızdan oluşan bir alışveriş fuarı düzenledik. Esnafımızın ve özel sektör temsilcilerinin hassasiyetini dikkate aldık ve taleplerine özen gösterdik. Katılımları için kendilerine bir kez daha buradan teşekkür ediyorum, birlikte daha da güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. Bir hafta boyunca şehrimize renk katacak, ticari ve kültürel hayatı canlandıracak Çorlu Alışveriş Fuarı'mızın şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.


HALKIMIZA HER ALANDA EN İYİ HİZMETİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Programın açılış töreninde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Her ne kadar açık bir dille ifade edilmese de ülkemizde ağır bir ekonomik kriz yaşanıyor. Halkımızın tüm kesimlerini etkileyen ekonomik kriz, vatandaşlarımızın gelir gider dengesinin bozulmasına, satın alım gücünün düşmesine, piyasalarda daralmaya ve işsizliğe neden oluyor. Yaşamakta olduğumuz bu süreç Çorlu Alışveriş Fuarı'nı daha önemli hale getiriyor. En büyük ilçemiz olan Çorlu, Trakya'da merkezi bir konumda, önemli ulaşım yolları üzerinde yer alıyor. Güçlü sanayisi, ticaret merkezleri ve artan nüfusuyla her geçen yıl daha önemli hale geliyor. Bu yıl 2'ncisi düzenlenen Çorlu Alışveriş Fuarı, sanayicilerimize, üreticilerimize, çiftçilerimize, esnaflarımıza ürün ve hizmetlerini tüketicilere doğrudan ulaştırma, yatırımlarını kazanca dönüştürme imkânı sunarken, vatandaşları da ihtiyaçlarını daha uygun bedellerle karşılayabilmelerini sağlayacak.  Ayrıca civar il ve ilçeler ile Balkan ülkelerinden gelecek insanların alışverişleri Çorlu ilçemize ve dolayısıyla Tekirdağ ilimize ekonomik anlamda canlılık getirecek. Bununla beraber kentimiz yerli ve yabancı turistlere de tanıtılmış olacak. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak kentimizde gelişmeyi, kalkınmayı ve ilerlemeyi sağlayacak her türlü çalışmaya destek verdik ve bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Yapmış olduğumuz kapsamlı bir çalışma sonucunda Tekirdağ Sanayi Envanterini oluşturduk ve bunu kitaplaştırdık. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projemiz kapsamında tarım ve hayvancılık alanında üretimi destekliyoruz. Türkiye'de 30 büyükşehir belediyesi arasında çiftçilerimize ve besicilerimize en büyük desteği veren büyükşehir belediyesiyiz. Kentimize Mavi Bayraklı Sahiller kazandırıyor, kültür varlıklarımızı restore ediyor, kırsal turizmi geliştiriyor ve kentimizi tanıtarak turizm potansiyelimizi güçlendiriyoruz. İlçe belediyelerimiz ile iş birliği içerisinde 359 mahallemizde her şeyin en iyisini hak eden halkımıza her alanda en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz. 2. Çorlu Alışveriş Fuarı'nın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu büyük ve önemli organizasyonun Çorlumuza ve Tekirdağ'ımıza hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.


HER SENE BÜYÜYEREK DEVAM EDİYOR
Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ise yaptığı konuşmada, “2 yıldır düzenlenen ÇAF yine geçtiğimiz yıl olduğu gibi esnaflarımızla tüketiciyi buluşturacaktır. Bugün 12.’si düzenlenen tarım fuarının da açılışını yapıyoruz. Stantları gezdiğimizde şunu gördük, her geçen yıl büyüyerek, katılımcı sayısını artırarak birlik beraberlik içerisinde ilerliyoruz. Gurur duyuyoruz, bu etkinliklerden. Bölgemize emek verilmesi, üretime emek verilmesi bizim için çok kıymetli. Katma değer yaratılması gerçekten çok önemli, bu fuarlarımız çok yönlü fuarlardır. Tarımla başlayıp diğer sektörlerle ilgili de esnafın burada olmasından mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.
ÖNÜMÜZDEKİ SENELERDE FUAR YAPACAK ÇİFTÇİ BULABİLECEK MİYİZ?
Programda son olarak konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun elinde ayçiçeği ile kürsüye gelerek konuştu. Aygun, “Trakya denildiği zaman sarı gelini hepimiz biliyoruz. Sarı gelinin hasadına yaklaşıyoruz. Çukurova da ayçiçeğinin hasadı yapılıyor. Acaba çiftçilerimiz mutlu mu ona bakmamız lazım. Tarım ve hayvancılık fuarının 12’incisini yapıyoruz. Gelecek senelerde acaba fuar yapabileceğimiz çiftçi bulabilecek miyiz buradan soruyorum. Bakınız geçen yıl ayçiçeğine 2 lira 32 kuruş fiyat vermişlerdi. Geçen yıldan bu yıla baktığınız zaman enflasyon ortada şimdi de Çukurova da hasat var fiyat 2 lira 30 kuruş olarak belirlendi. Fiyatlar geçtiğimiz yılında altında kalmış ve çiftçimiz şu anda kara kara düşünüyor. Bunun en kötüsü de ithalat hızlı bir şekilde devam ediyor” dedi.


YOĞUN KATILIMLA AÇILIŞ GERÇEKLEŞTİ
Düzenlenen açılış törenine Tekirdağ Vali Yardımcısı Şahin Aslan, Çorlu Kaymakamı Vekili ve Marmara Ereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zehin, Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer ve İlhami Özcan Aygun, Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Çorlu Belediye Başkan Yardımcıları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Volkan, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdim Noyan, Bulgaristan Edirne Konsolosu Radoslava Kafedjiyska, Bulgaristan Kaplıcalar Belediye Başkanı Mümin İskender, siyasi parti il - ilçe başkan ve temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, fuar paydaşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Tutku AKBAŞ