ÇİFTÇİLİK MESLEK DEĞİL, YAŞAM BİÇİMİDİR

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü, Çorlu’da yapılan törenle kutlandı. Törende konuşan Çorlu Ziraat Odası Başkanı Ali Topuz, çiftçiliğin bir meslek olmadığını ve aksine yaşam biçimi olduğunu söyledi.
14.05.2018
512 kez okundu

Etkinlikler Atatürk Meydanı’nda yapılan törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çorlu Ziraat Odası Başkanlığı çelengi, Atatürk Anıtı’na sunuldu. Törene AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt, Tekirdağ Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürü Bihter Demiral, AK Parti Çorlu İlçe Başkan Vekili Yavuz Ulaş ve yönetim kurulu üyeleri CHP Çorlu ilçe yönetim kurulu üyeleri, MHP Çorlu İlçe yönetim kurulu üyeleri, Çorlu Ziraat Odası yönetim kurulu üyeleri ve çiftçiler katıldı. Törende konuşan Oda Başkanı Ali Topuz, “Çiftçilik bir meslekten ziyade bir yaşam biçim olarak kendini göstermektedir. Çiftçi, toprağın üzerinde serbestçe yaşar ve kendi üretimi için çabalar. Çiftçi için toprak hem bir yaşam ortamı hem de üretimde kullandığı en önemli üretim faktörüdür. Çiftçi toplumun sigortasıdır. Çiftçilerimizin emeği kutsaldır. Buğday fiyatları için erken bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada dolar 3,5 TL civarındaydı. 1 yıl içinde dolara yüzde 23, mazota yüzde 30, gübreye de yüzde 40 zam geldi. Buğday alım fiyatından bu yıl çiftçi memnun olmadı. Üreticilerimiz bin bir emekle ürettikleri üründen yeterli gelir elde edemiyorlar. Bu yıl hava kurak geçti. Çiftçimizin yüzü inşallah fiyatlar ile gülecek. Hayvancılıkta da problemlerimiz var. Köylerde inek sayısı her gün azalmaktadır. 10 yıldır süt fiyatları aynı. Çiftçimizin üretmeye ihtiyacı var ve desteklenmeye ihtiyacı var” dedi.
SİZLERİ BEKLİYORUZ
Hasat zamanında çiftçilerin ürünlerini aynı anda piyasaya sunmamalarını isteyen Tekirdağ Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürü Bihter Demiral, “Trakya Bölgesi, tarım alanlarının yüzde 5’ini oluşturmakta. Biz bu tarım arazilerinde yaklaşık buğday üretiminin yüzde 10’unu, ayçiçeği üretiminin yüzde 80’ini ve pirinç üretiminin de yüzde 5’ini gerçekleştiriyoruz. Bu yüksek verimlere karşı ne yazık ki üreticilerimizin yüzü hasat zamanında gülmüyor. Üreticilerimizin tamamı ürünlerini aynı anda piyasaya arz ediyor. Dünyada bu sorun üretilen ürünün aynı anda piyasaya sunulmamasıyla aşılıyor. Bu sorunu aşmak bizce de mümkün. Tüm personelimiz ve ekipmanlarımız ile alımlara hazırız. Lisanslı depolarımız ile sizleri hasat döneminde karşılamaya hazırlanıyoruz” dedi.

ÇİFTÇİMİZİN ALIN TERİNE İHTİYACIMIZ VAR
Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt ise, “Ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasında öncü sektör olan tarım alanında faaliyet gösteren çiftçilerimiz, tüm dünyada ve ülkemizde kırsal hayatının sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü üstleniyor. Dünyada milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiğini, kuraklık nedeni ile iklim değişikliği göz önünde bulundurulduğunda çitçimizin alın terine ne kadar ihtiyaç duyduğumuz açıkça ortadadır. Tarımın yeniden ekonominin bel kemiği hale getirilmesi için üretime yönelik politikaların hızlanması gerekmektedir” dedi.
HER ZAMAN ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ
Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçilerin her zaman yanında olduklarını ve destek verdiklerini belirten Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin başkentidir. Şarköy, Malkara, Muratlı, Hayrabolu, Saray, Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, Ergene tarım ve sanayiciliğin ana merkezleri. 4 bin 50 kilometre kare arazide tarım yapıldığını düşündüğümüzde birçok ürünün üretimi de bizim bölgemizde yapılıyor. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak, mera iyileştirme çalışması yaptık. Bu yatırım ve çalışmalar ileride de devam edecek. Trakya’da tarım arazilerinin mutlaka tarımsal sit alanı olması gerekiyor. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli hasatlar diliyorum” dedi.

ÇİFTÇİMİZ DÜNYA ÇİFTÇİLERİ İLE YARIŞIYOR
AK Parti Hükümeti olarak tarım alanında yeniliklerin öncüsü olduklarını ve Türk çiftçisinin dünya çiftçileri ile yarışır hale geldiğini kaydeden AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve Tarım Komisyonu Üyesi Metin Akgün, “Bugün Tekirdağ ilimizde işlenebilen tarım arazisi 4 milyon dönüm. Çorlu çiftçimizin işlediği dönüm 260 bin, Ergene 250 bin, Ereğli de 120 bin dönüm araziye sahibiz. Benim çiftçimin hiçbir atıl tarım arazisi yok. Bizim çiftçimiz, dünya çiftçileri ile yarışır hale geldi. Onun için asla bir araziyi boş bırakmaya niyeti yok. Biz yaklaşık 2017’nin 7. ayında Tekirdağ’da bir sürü tarım alanını ova ilan ettik. Bu alanlara kimsenin bir çivi çakmasına dahi izin vermeyiz. Ofislerimiz hazır. Depolarımız ilaçlanmış durumda. Çiftçilerimize dolaylı desteğimiz yüzde 30. Bundan sonra da artacak ve çiftçimizi yalnız bırakmayacağız” dedi.
MEHTERANLA YÜRÜDÜLER
Atatürk Meydanı’nda yapılan törenin ardından toplanan çiftçiler, Omurtak Caddesi üzerinden toplanarak  Ziraat Odası’na kadar yürüdüler. Daha sonra Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ikramlar ile kutlamalar sona erdi.
Tutku AKBAŞ