ÇİFTÇİLERE MISIRDA ÇİZGİLİ YAPRAK KURDU UYARISI

Malkara ilçesinde mısırda ‘Çizgili Yaprak Kurdu’ görülmesi üzerine çiftçiler bu zararlı ile mücadele konusunda uyarıldı.
13.07.2018
695 kez okundu

ZİRAAT ODASI ÇİFTÇİLERİN YANINDA
Ziraat Odası Mühendisi Yasin Öztürk, mısır tarlalarında ciddi hasarlara neden olan çizgili yaprak kurdunun zararları ve bu zararlı ile mücadelede yapılması gereken uygulamalar hakkında açıklamalarda bulundu. Daha önceki yıllarda mısır çizgili yaprak kurdu zararlısı ile mücadele yapıldığını belirten Ziraat Mühendisi Öztürk; “Bu yıl söz konusu zararlının ilk olarak Karacahalil Mahallesi’nde gözlemlendiğini belirterek, bölge üreticilerinden mısır tarlalarını kontrol ederek duruma göre önlem almaları gerektiğini söyledi.
Öztürk mısırda çizgili yaprak kurdu zararlısı hakkında, “Zararlı; gruplar halinde yaşayan genç larvalar, yaprak ve tomurcukların dış kısımlarını yiyerek zararlı olurlar. Larvalar geliştikçe yaprak damar aralarını yiyerek, yalnız yaprak damarlarını bırakırlar. En gelişmiş larvalar ise yaprağın tamamını yiyip bitirirler. Ayrıca, boylanan bitkilerde toprak üzerinde bulunan yan köklerle de beslenirler. Zarar derecesi yüzde yüze ulaşabilir. Zararlının mısıra bulaştığı dönem traktör ile ilaçlamaya uygun bir dönem ise; ilaç günün serin saatlerinde ‘yeşil aksam’ ilaçlaması olarak yapılmalıdır. Dekara uygulanması gereken su miktarının 40 litre altına inmemesi gerekmektedir ki etkili bir ilaçlama olup sonuç alınabilsin” dedi.
KAZANÇLI BİR YIL DİLEDİ
Kimyasal mücadelenin gerekli görüldüğü durumda ilaç seçimine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Ziraat Mühendisi Öztürk, gereksiz yapılan ilaçlamaların doğal dengeyi bozduğunu ve bunun da yararlı böcek popülasyonunda azalmaya neden olduğunu belirtti. Malkara Ziraat Odası Mühendisi Yasin Öztürk, tüm üreticilere bol mahsullü ve bol kazançlı bir yıl diledi.
Önder TABAK