ÇEVRECİ PROJELERLE 2018’E ADINI YAZDIRDI

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, sosyal belediyecilik uygulamaları kapsamında attığı çevreci adımlarla adından söz ettirmeye 2018 yılında da devam etti.
14.02.2019
175 kez okundu

Ülke çapında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan ve kamu kurumlarında geri dönüşümü artırmayı amaçlayan ‘Sıfır Atık’ projesine ilk günden itibaren aktif bir şekilde katılan Süleymanpaşa Belediyesi, 2018 yılında 15 tondan fazla atığı geri dönüştürerek önemli bir uygulamaya imza attı.
SIFIR ATIK PROJESİ İLE 15 TON ATIK GERİ KAZANDIRILDI
Sıfır Atık Projesi, kamu kurumlarında kâğıt, plastik, cam ve metal atıkların kaynağında ayrıştırılıp geri dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasını amaçlıyor. Sıfır Atık projesini en sıkı şekilde uygulayan kurumların başında gelen Süleymanpaşa Belediyesi, tüm hizmet binalarında üretilen atıkların tamamına yakınını ayrıştırarak geri dönüşümünü sağlıyor. Proje kapsamında 2018 yılında gerçekleştirilen çalışmalar sonucu 15 bin 200 kilogram atığın ekonomiye geri kazandırıldığı belirtildi.
BU COĞRAFYA GELECEK NESİLLERİN BİZLERE EMANETİDİR
Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, konuyla ilgili açıklamada, “Süleymanpaşa Belediyesi olarak değerli atıkların toplanabilmesi için hizmet binalarımızda iç mekân kutuları ile atık toplama uygulaması yapıyorduk fakat Sıfır Atık projesi ile tüm hizmet binalarımıza cinslerine uygun renklerde özel atık toplama kutuları yerleştirip her bina için sorumlu personeller belirleyerek projeye uygun bir şekilde atıklarımızı lisanslı atık toplama firmamıza vermeye başladık. Aynı zamanda 2018 yılının Şubat ayında başladığımız proje kapsamında 11 ayda 15 bin 200 kg atığı geri dönüşüme kazandırdık. Bu coğrafya bize bırakılan bir miras değil, gelecek nesillerin bizlere emanetidir. Biz bu gözle bakıyor ve belediyecilik anlayışımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.
ÇÖPÜNÜ DOYA DOYA HARCA SÜLEYMANPAŞA
Çevreci Mutlu Kart projesinin gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Eşkinat, “Öncelikle kurumumuzda ve personellerimiz ile birlikte sıfır atık idealine uyumlu hale geldikten sonra şimdi de tüm vatandaşlarımızı geri dönüşüm konusunda teşvik edici projeler sunarak hanelere kadar inip sıfır atık idealini kalıcı olarak hayatımıza yerleştirmeyi hedefliyoruz. ‘Çöpünü Doya Doya Harca Süleymanpaşa’ sloganı ile artık hemşehrilerimiz kaynağında atıklarını ayrı biriktirecek ve kendilerine dağıtılan kartlarla atıklarını ayrı biriktirdikleri için ödül puanları kazanacaklar. Bu puanlar kendilerine Mutlu Kentlerde çay, kahve, anlaşmalı marketlerde ise gıdadan temizliğe evlerinin ihtiyacı olan her türlü ürüne dönüşecek. 3 ayda 3 mahallemize ulaştığımız Çevreci Mutlu Kart projesi çok kısa zamanda diğer mahallelerimizde de devreye girecek ve önümüzdeki beş yıl içinde ürettiği çöpün büyük bölümünü geri dönüştüren, çağdaş, çevreye duyarlı bir kent olma yolunda çok büyük adımlar atmış olacağız. Projeye sahip çıkan ve kısa sürede benimseyerek geri dönüşüm hareketimize destek veren halkımıza ve bu projede emeği olan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Ahmet Can AYDIN