ÇEVRECİ BELEDİYELER TEKİRDAĞ’DA BULUŞTU

Kısa adı EMARÇEB olan Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin Olağan Meclis Toplantısı 12 Mayıs 2018 tarihinde Tekirdağ’da yapıldı.
16.05.2018
501 kez okundu

Merkezi Balıkesir-Edremit’te bulunan ve İstanbul-Yalova-Tekirdağ-Kırklareli-Edirne-Çanakkale-Balıkesir-İzmir-Aydın-Denizli-Afyon ve Kütahya’dan çevre dostu belediyelerin oluşturduğu EMARÇEB,
Olağan Meclis Toplantısı’nı, her altı ayda bir üyesi bulunduğu ayrı bir il sınırları içinde gerçekleştiriyor. Birlik ve Meclis Başkanı Cahit İnceoğlu’nun başkanlığında bu defa Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapılan olağan meclis toplantısı açılışında bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, bu toplantının Tekirdağ’da yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek Birlik Başkanlığına teşekkür etti. 2017 Birlik Faaliyet Raporu ile Kesin hesaplarının onaylandığı meclis toplantısında yeni Encümen-Plan Bütçe Komisyonu ile Çevre Komisyonu üyeleri seçildi.
EMARÇEB HIZLA BÜYÜYOR VE GÜÇLENİYOR
Kuruluş amacı ve görevi, çevre sorunları ile mücadele olan EMARÇEB’e, Çevre Dostu Belediyelerin ilgi ve desteği sürüyor. 2016 yılında sadece 12 olan üye belediye sayısını, 24 ayda 22 artıran EMARÇEB’in, 29 olan üye belediye sayısı, bu meclis toplantısında Birliğe yeni katılan Çatalca-Çerkezköy-Ergene-Dumlupınar ve Bekilli Belediyeleri ile 34’e yükselmiş bulunuyor. Misyonu; çevrenin korunması ve çevre sağlığı için, üye belediyeler arasında işbirliğini geliştirmek, bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak, Birliğin üyesi olan Belediyelerle  çevreye duyarlı bir yerel yönetim anlayışının yerleşmesi ve yaygınlaşması için çaba göstermek olan Birliğin çalışma alanı Ege ve Marmara coğrafi bölgelerini kapsıyor.
ÇEVRE SORUNLARI VE TRAKYA’NIN GELECEĞİ PANELİ
Birlik, Tekirdağ’da gerçekleştirdiği olağan meclis toplantısının ardından bir panel düzenleyerek Trakya’da giderek yoğunlaşan çevre sorunlarını masaya yatırdı. Eski Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Salih Sönmezışık, Prof. Dr. M. Doğan Kantarcı, Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyon Üyesi  Av. Bülent Kaçar, Trakya Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Göksal Çidem, Büyükçekmece Çevre Koruma Derneği Başkanı Ömer Sert’in panelist olarak katıldığı panel de çevre sorunları ve Trakya’nın geleceği konuşuldu.
MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ
Birlik Başkanı Cahit İnceoğlu yaptığı açıklamada; “Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği olarak, öncelikle Trakya’da bulunan üye belediyelerimiz olmak üzere, tüm üye belediyelerimizle, çevre ve bilim kuruluşlarımızla diyalog, işbirliği ve dayanışma içinde, kamuoyu oluşturacak faaliyetler yürütmeye ve çeşitli girişim ve etkinliklerde bulunmaya bundan böyle de devam edeceğiz. Gelecek kuşaklara daha sağlıklı, daha verimli ve daha yaşanılabilir bir Trakya bırakmak için, çevre talanına karşı meşru zeminlerde mücadele verecek, bu mücadeleyi sonuç alınıncaya kadar aralıksız sürdüreceğiz. Ülkemizin en değerli ve en verimli topraklarına sahip cennet köşesi olan Trakya Bölgemizin doğal dokusunun ve ekosisteminin bozulmasına, çevre katliamları ile havasının, suyunun ve toprağının kirletilmesine, insan ve diğer canlıların sağlık ve yaşamlarının tehlikeye atılmasına seyirci kalamayız” dedi. 
Müjde İRFAN