ÇERKEZKÖY’DE ÇEVRE DOSTU ÖRNEK PROJE

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde ‘Plastiği Getir, Bez Torbayı Götür’ projesinin protokolü imzalandı.
09 05 2019
466 kez okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi’ne destek olmak amacıyla Çerkezköy ilçesinde başlatılan ‘Plastiği Getir, Bez Torbayı Götür’ adlı projenin protokolü, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu, İlçe Milli Eğitim Müdür Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Murat Kıroğlu ve Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Meslek Okulu Müdür Mustafa Murat Sütçü katılımıyla imzalandı.
PLASTİĞİ VERİYORUZ DOĞAYI ALIYORUZ 
Bez çanta kullanımı ve plastiğin doğaya atılmaması bilincini aşılamayı hedefleyen projede ‘Plastiği Veriyoruz, Doğayı Alıyoruz’ sloganıyla 1,5 Lt. ve üzeri 7 tane plastik şişeyi okula getiren öğrenciler bez çantalardan birer tane alabiliyor. Bilinci temelden verebilmek adında şimdilik ilkokul seviyesinde başlatılan projeye 12 bin öğrenci dahil olduğunda Haziran sonunda doğadan geri çekilmesi amaçlanan pet şişe sayısı 25 bin olarak hedeflendi. İşlenmemiş ham bezden yapılan çantaların üretimlerini, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi, Türk Tekstil Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Şehit Muharrem Yanal Özel Eğitim Uygulama Merkezindeki özel çocuklar yaptı. Çantalar ve bilgilendirme afişleri ilçemizdeki tüm ilkokul müdürlerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş tarafından teslim edilerek proje fiilen başlatılmış oldu. 


PETROL TÜREVİ PLASTİK EKONOMİYE KAZANDIRILACAK
Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü olduğu sıfır atık projesine katkı sağlayabilmek amacıyla ilçemizde de ‘Plastiği Getir, Bez Torbayı Götür’ adlı projenin paralel olarak yürütüleceğini dile getirdi. Yılbaşından bu yana marketlerde satılan plastik poşetlerin yerine bez torbaların kullanılabileceğini ayrıca plaj çantası olarak da kullanılabileceğini söyleyen Kaymakam Atilla Selami Abban, amacın tamamen petrol türevi olan doğada çözünmeyen plastiğin toplanarak çevre kirliliğine neden olmaması ve ekonomiye geri kazandırılması olduğunu belirtti.
İHA

Whatsapp
google_160x600