CANAN KAFTANCIOĞLU VE HALİDE EDİP

28.05.2019
472 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Efendim, Halide Edip Adıvar çağdaş edebiyatımıza “Vurun Kahpeye” isimli unutulmaz romanı kazandıran bir yazar olmasının yanı sıra; Milli Kurtuluş Savaşımız esnasında Atatürk’ün yanında yer alan koyu bir milliyetçidir de aynı zamanda.
Milliyetçidir diyorum çünkü: Belki de çoğunuz O’nu; ülkemizin emperyalistler tarafından işgal edildiği ve Milli Kurtuluş Savaşı’nın başladığı yıllarda (o yılların kadın kişiliği ile) Sultanahmet Meydanı’nda kürsüye çıkıp; halkımızı emperyalizme, işgalcilere karşı uyardığı, direnmeye çağırdığı o ünlü konuşmasından dolayı da hatırlıyor olabilir!
Bir kadın olan İstanbul CHP İl Başkanı Sayın Canan Kaftancıoğlu bu günlerde meydan meydan, cadde cadde, sokak sokak gezerek; önce İstanbul halkına, sonra da tüm Türkiye’ye ‘Yeniden Cumhuriyeti Kurma Projesi’ni bıkmadan usanmadan ve büyük bir inanç ve azimle anlatmaya çalışıyor.
Bence; çağdaş Türkiye için Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet değerlerine yeniden dönme adına durmadan çalışan ve çabalayan Sayın Canan Kaftancıoğlu, milli yazarımız Halide Edip Adıvar’ın çağdaş bir versiyonudur.