ÇANAKKALE ZAFERİ DÜNYA TARİHİNİ ŞEKİLLENDİRDİ

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.
16 03 2019
340 kez okundu

Vali Yıldırım mesajında şu ifadelere yer verdi: “Çanakkale zaferi, milletimizin tarih boyunca kazandığı en önemli zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir. Fedakârlığın doruk noktasına ulaştığı bir var olma ve yok olma mücadelesi olan Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir milletin, bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu bütün dünyaya göstermesi bakımından tarihi bir öneme sahiptir. Aziz milletimizin yüksek irade ve sarsılmaz inancıyla kazandığı Çanakkale Zaferi, hem milli tarihimizi, hem de dünya tarihini adeta yeniden şekillendirmiştir.
Çanakkale Zaferi, tarihte eşi benzeri olmayan bir kahramanlık destanı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden önemli bir adımdır. Bu bakımdan Çanakkale, aziz milletimiz için olduğu kadar, bağımsızlık mücadelesi veren bütün milletler ve insanlık alemi için de bir kurtuluş rehberi olmuştur.
Çanakkale Muharebeleri sırasında, ecdadımızın düşman kuvvetlere ve savaş esirlerine gösterdiği insanlık ve medeniyet Anzak ve Fransız askerlerin hatıratlarında yer bularak bu savaşın tarihte “Centilmenler Savaşı” olarak anılmasına sebep olmuştur. Ecdadımız, gösterdiği bu alicenaplıkla “medeniyet” konusunda tüm dünyaya örnek olmuştur.
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ
İstiklal Şairimiz Akif’in ifadesiyle; ‘Eski Dünyâ, Yeni Dünyâ, bütün akvâm-ı beşer’ karşımızda durarak yaptıkları saldırılara, iman dolu göğsünü siper edip aziz canlarını feda ederek cevap veren ecdadımız, o gün attığı birlik ve beraberlik temeliyle bizlere ölümsüz bir eser bırakmışlardır. Bizler millet olma bilinciyle, en güç koşullarda bile ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten sağlam bir bilinç ve ruhun mirasçılarıyız. Bize bırakılan bu mirasa sahip çıkarak, geleceğimize daha emin adımlarla yürüyecek, millet olma şuurumuzu her daim canlı tutacak ve yücelteceğiz.
Bu vesileyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 104. Yıl dönümünü ve Şehitlerimizi Anma Günü’nü kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu aziz vatan ve kutsal değerlerimiz uğrunda canını feda ederek bu toprakları bizlere vatan yapan kahraman şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”
Ahmet Can AYDIN

Whatsapp
google_160x600