ÇANAKKALE DEPREMİ ÇORLU’YU SALLADI

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde, saat 21.23’de meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki deprem Çorlu’yu da salladı.
21.02.2019
233 kez okundu

Çanakkale’nin Ayvacık açıklarında 5,3 büyüklüğünde meydana gelen deprem Tekirdağ, İstanbul, Balıkesir, Edirne, İzmir ve çevre ilçelerde hissedildi. 21.23 sularında meydana gelen deprem Çorlu’da da hissedilirken, ilçemizde herhangi bir hasar ve yaralanma meydana gelmedi.
ÇANAKKALEDE MADDİ HASAR OLUŞTU
Çanakkale Valiliği’nden yapılan açıklamada Depremin ardından bölgede büyüklükleri 1 ile 3,6 arasında 46 artçı sarsıntı meydana geldiği bilgisinin yer aldığı açıklamada, deprem aktivitesinin takip edildiği hatırlatıldı. Yapılan açıklamada “Adatepe köyünde 2 konutun, Ahmetçe köyünde 1 cami, 1 okul, 8 boş bina ve 12 konutun, Akçin köyünde 1 ahır ve 3 konutun, Baharlar köyünde 2 konutun, Çaltı köyünde 3 konutun, Dibekli köyünde 1 boş bina ve 8 konutun, Güzelköy köyünde 7 konutun, Kayalar köyünde 7 boş bina ve 6 konutun, Kısacık köyünde 6 konutun, Sazlı köyünde 4 ahır, 1 cami, 9 boş bina ve 5 konutun, Misvak köyünde 1 konutun ve Süleymanköy köyünde 2 konutun duvarlarında çatlaklıklar, eski ve boş binalarda duvar yıkılmaları ve hasarlar olduğu ön bilgi olarak elde edilmiştir. Ayvacık Kaymakamlığınca tertip edilen ekipler çalışmalarına devam etmektedir.”denildi.
OKULLAR TATİL EDİLDİ
Çarşamba gecesi yaşanan depremlerin ardından Çanakkale Valiliği, ilçede bulunan okullarda eğitime bir gün ara verildi.
MARMARA’DA ARTÇI ŞOKLAR YAŞANDI
Çanakkale’de meydana gelen depremin ardından Şarköy’ün Mürefte Mahallesinde artçı şoklar meydana geldi. 1,3 ve 1,6 şiddetinde yaşanan depremlerin ardından bölgede panik havası oluştu.
DEPREM TAHMİNCİSİNDEN KORKUTAN İDDİA
Frank Hoogerbeets'in deprem tahmininin arkasında ise 13 Şubat'ta Mars, Dünya ve Uranüs'ün aynı hizaya gelmiş olması var. Ortaya çıkan kütle çekim kuvveti, tektonik plakalar üzerinde gerilim yaratacak ve bu deprem gerçekleşecek. Richter ölçeğine göre 8’in üzerindeki depremler ‘büyük deprem' olarak adlandırılıyor. Bu depremlerin, depremin merkez üssüne yakın noktalardaki toplumları yok edebileceği belirtiliyor. 9 şiddetindeki bir depremde ise yer kabuğunda yarılmalar oluyor. Hoogerbeets sitesinde yaptığı tahminlerde, deprem için 21 Şubat tarihini işaret ediyor.
Tutku AKBAŞ