BÜYÜKŞEHİR’DEN ARICILARA KOVAN DESTEĞİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ile Malkara Belediyesi’nin koordinasyonunda ‘Arıcılığı Geliştirme Ve Polinasyon Projesi’ kapsamında çiftçilere destek vermeye devam ediliyor.
28.06.2018
439 kez okundu

Proje kapsamında düzenlenen program ile Malkara ilçesindeki üreticilere kovan desteği sağlandı. Malkara Belediyesi Kademe Hizmet Binası önünde düzenlenen Kovan Dağıtım Programına, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara ilçe Başkanı Hülya Ertan, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, Tekirdağ Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Malkara Arıcıları temsilcisi Nevzat Arıcan, Malkara Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Akyol, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Malkara Belediyesi personeli, muhtarlar ve bal üreticileri katıldı.
Arı Kovanı Dağıtım Töreni açılış konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan, “Bu projemiz Türkiye genelinde, arıcılık konusunda günümüze dek bir Belediye tarafından uygulamaya konulan en büyük proje özelliğine sahiptir. Bu proje kapsamında, il genelinde, 17 bin civarında kovan dağıttık. Bu hizmetimizle ilimizdeki üretimi artırmayı hedefliyoruz. Üretimin artmasından sonraki hedefimiz ise bu alanda markalaşmaktır. Kentimizin bu anlamda potansiyeli oldukça iyi durumdadır. İstanbul yanı başımızda… Konum olarak avantajlıyız. Tarihi kaynaklara göre, Fatih Sultan Mehmet’in yediği bal o dönemlerde Malkara’dan gidiyordu. Bu bölgenin toprak yapısı ve iklimi arıcılığa oldukça elverişli… Arı otu tohumu dağıtımı, ana üretim merkezi kurulması ve Apiterapinin bölgemize getirilmesi gibi uygulamalar içerisinde olacağız. Sadece arıcılık alanında değil, birçok farklı alanda tarım ve hayvancılığa en fazla destek sağlayan belediyelerin başında geliyoruz.”

TARLA YOLLARINI YAPACAĞIZ
“Önümüzdeki dönemlerde Fen İşleri Dairesi Başkanlığımızla koordineli bir şekilde tarlalarımızdan taş toplama makinesi ile taş toplayacağız. Bu toplanan taşları da tarla yollarının yapımı için kullanacağız. Tüm bu projelerin uygulanması anlamında bize destek olan Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
ET KOMBİNA TESİSİ YIL SONUNDA HİZMETE BAŞLIYOR
Arı Kovanı Dağıtım Programında konuşan Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; “24 Haziran Pazar günü bir seçim yaşadık. Seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Seçim Güvenliği konusunda emek harcayan Malkara Polis Teşkilatı ile İlçe Jandarma Teşkilatına teşekkür ediyorum. Sizler de köyünüzde bizleri ağırladınız. Malkaralı hemşehrilerime yerel basın aracılığı ile teşekkür ediyorum. Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz üreticiye destek olmaya devam ediyor. Üretimin yanında olup, üreticiye yönelik birçok proje gerçekleştirdik. Bugün de Malkara Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yine üreticinin yanında olan bir projeyle birlikteyiz. Yine Perşembe günü Kombina Et Tesisimizin devamıyla ilgili ve nasıl işletileceği ile ilgili çalıştayımız olacak. Umuyorum 5 – 6 ay içerisinde Trakya’nın en büyüğü, Türkiye’deki sayılı büyük tesislerden biri olan Kombina Et Tesisimiz de hizmet vermeye başlayacak. Bu da şimdi den üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

MALKARA BALINI MARKALAŞTIRACAĞIZ
Ulaş Yurdakul konuşmasının devamında  “Tarımsal Hizmetler Daire Başkanımız bir konunun altını çizdi. Bunu biz de seçim beyannamemizde belirttik. Malkara balını yeniden markalaştıracağız. Bugün 79 üreticimiz lisanslı üretici konumuna geçecek. 200’ün üzerinde üreticimize kovan dağıtımı yapılacak. Sizler arının dünya üzerindeki yerini çok daha iyi biliyorsunuz. Hem ayçiçeği, kanola gibi bitkilerde verim artışı hem de diğer bitkilere döllenme sağlayışı ve insan sağlığına katkısı çok önemli. Bu anlamda, üreticilerimizin yanında olan ve her projeye destek olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a huzurunuzda teşekkür ediyorum. Seçimlerde birlikte yola çıktık. 2019 seçimlerinde de birlikte yola çıkacağız. Sizlere verdiğimiz söz ile Malkara’yı tarım ve hayvancılığın başkenti yapma konusunda emin adımlarla ilerliyoruz. Arı kovanlarının Malkara’mıza ve üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

MALKARA TARIM VE HAYVANCILIĞIN BAŞKENTİ OLARAK ANILACAK
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise yaptığı konuşmada; “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerini geride bıraktık Yerel seçimlere de 271 gün kaldı. Bu kalan günlerimizi dolu dolu geçirmek adına vatandaşlarımıza yönelik hizmet ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Yeni dönemde görevde olalım ya da olmayalım, son güne kadar Sosyal Demokrat anlayışla vatandaşlarımız için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu proje önümüze geldiğinde gerçekten heyecanlanmıştık. Tekirdağ’da arıcılık anlamında çok güzel bir potansiyel var. Bu potansiyeli daha yukarı taşımayı hedefledik. Bölgemizde yaklaşık 400 bin, 500 bin kovanlık potansiyel mevcut. Bunların hepsini aktif hale getirebilirsek hem ayçiçeği hem kanola hem de bal üretimimiz artacaktır. Bizim asıl hedefimiz varolan 50 bin kovan sayısını görev süremiz içerisinde 100 bine çıkarmaktı. Ama maalesef 50 bin kovan üretebilecek üretici bulamadık. Bu yıl dağıtacağımız kovanlarla birlikte yaklaşık 17 bin kovan dağıtmış olacağız. Bu sadece tarım ve hayvancılık alanındaki bir hizmetimizdir. Bunun yanı sıra, yarın Malkara’da yaptığımız Et Kombinası’nın nasıl çalışacağı ile ilgili bir toplantı gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 5-6 ay içerisinde tamamlanacak olan Et Kombine Tesisimiz Trakya Bölgesi’nin en büyüğü, ülkemizin en kapsamlı ve en büyük tesisleri arasında yer alacak. Malkara ilçemiz de tarım ve hayvancılığın başkenti olarak anılacaktır” dedi.
BİN 191 KOVAN DAĞITILDI
Konuşmaların ardından bal üreticilerine bin 191 adet arı kovanı dağıtımı gerçekleştirildi.
Önder TABAK