BU TEKİRDAĞ HALKININ ZAFERİDİR

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Çerkezköy ile Kapaklı ilçe sınırları arasındaki Pınarça mevkiinde yapılması planlanan kömürlü termik santralden vazgeçilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.
17.12.2018
1190 kez okundu

Yüceer açıklamasında “Halkımızın haklı tepkisi, çevre örgütlerinin duyarlılığı bu kararın alınmasında etkili olmuştur. Ama her ne sebeple olursa olsun yanlıştan dönülmüş olması bölgemiz ve insanlarımız için olumlu olmuştur” dedi. Termik santral sürecini başından sonuna kadar takip ettiklerini belirten Yüceer, “Halkımız bu konu gündeme ilk geldiği andan itibaren net tavrını koymuştur. Biz termik santralin yaratacağı çevre ve sağlık problemlerini gündeme getirdiğimizde bozgunculukla, provakasyonla suçlandık. Ama haklı olduğumuzun bilinciyle hareket ettik. Tekirdağlılar büyük bir dayanışma gösterdi. Bu Tekirdağ halkının zaferidir. Bu uğurda mücadeleden kaçınmayan herkese gelecek kuşaklar teşekkür borçludur” dedi.
TERMİK SANTRAL MESELESİ SİYASET ÜSTÜDÜR
Termik santral meselesini siyaset üstü olarak gördüklerini ifade eden Yüceer, “Termik santral yapılsaydı bundan olumsuz etkilenecek olanlar tüm Tekirdağ halkıydı. Bunun sağı solu, şu partilisi bu partilisi yok. Hepimiz zarar görecektik. Bu anlayışla mücadele verdik. Hakikaten çevre örgütleri, belediyelerimiz, köylüsüyle kentlisiyle tüm Tekirdağ kenetlenmeyi, herkes birlik olmayı başardı. Kazanan Tekirdağ oldu” şeklinde konuştu.
UMARIZ SEÇİM MANEVRASI DEĞİLDİR
İktidarın Termik santrali ilk gündeme getirdiğinde bölge halkından bu kadar sert bir direnç beklemediğinin, bunun ezberleri bozduğunun altını çizen Yüceer, “Bunun bir seçim manevrası olmadığını umuyoruz. Alınan bu karar yapılan yanlıştan dönülmesidir. Eğer seçim sonrasında tekrar gündeme getirecek olurlarsa Tekirdağ halkı daha kararlı bir direniş sergileyecektir” dedi.
Ahmet Can AYDIN