BU HABERDEN MAHRUM KALMAYIN

13.09.2018
402 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

RODRİK Armoni: BİR GERÇEĞİN ANATOMİSİ… Adı; Arnold LUDWIG; ABD’li bir Psikiyatri Profesörü… Hayatında Türkiye’ye hiç gelmemiş… Bir kitap yazmış, kitabın adı; “KING of the MOUNTAIN”… Kitapta bir bölüm var; “In one of the most comprehensive and insightful studies of political leadership ever undertaken.”
İsminden anlaşılacağı üzere dünyada ülke yönetmiş politikacılarla ilgili bir kitap… 20. yy’da Dünya liderleri ile ilgili bir seri araştırmayı kapsıyor kitap. Dünyadaki liderler arasında 2000 (iki bin) kişiyi belli ama aynı ölçütlere göre değerlendirmiş… Ülkeleri yönetmiş, Saddam’dan Kaddafi’ye, Mao’dan Roosevelt’e, de Gaulle’den Nehru’ya, Churchill’den Hitler’e, Mussolini’den Mandela’ya, Stalin’den Nasır’a ve Arafat’a hepsini incelemiş. Kitap çalışması tam 18 yıl sürmüş… Bu kapsamlı araştırma sonunda öne çıkan belli başlı 377 devlet adamını yukarıda ifade ettiğim gibi belli ölçütlere göre değerlendirmiş. Öne çıkan liderlerin hepsine aynı olmak üzere 200 kadar değişik kıstas uygulamış, bu kıstaslara göre, 1’den 31’e kadar değişken puanlar verip değerlendirmiş ve bir sıralama yapmıştır… Uyguladığı testin tam adı, “Political Greatness Scale” (PGS) olarak tanımlamış.
Buna göre bir sıralama yapmış.
Örneğin; en çok Roosevelt ve Mao 30’ar puan almışken, Nehru 25, Churchill 22, Golda Meir 12, Fidel Castro 23, Lenin 28, Khomeini 23, Kennedy 15 puan almışlar.
Sadece tek bir lider; 31 puanla ilk sırayı almış… Bu lider de “Visionary” sıfatıyla, 20. yy’ın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamı unvanına layık görülmüş… Kim olabilir diye merak ettiniz haklı olarak; evet işte o lider devlet adamı, Mustafa Kemal ATATÜRK!
En ilginç olan husus, yazılı ve görüntülü Türk basını bu haberi duyurmamış olması… Türk halkı, gurur duyduğu Atası hakkındaki bu güzel haberden mahrum bırakılmış… Bizlerin ilk gorevi sizden gizlenen bu gercek bilgileri size iletmek.
Prof. Vural Cengiz, PhD.
Gurbetteki Atatürkçü Bilim Adamlari Dernegi, A.B.D Lütfen sizde dostlarınıza iletiniz....


Kılıçdaroğlu, 20 Eylül’de Babaeski’de konuşacak
CHP’de ‘seçilmiş sultan’ kavgası
CHP Genel Başkan Yardımcıları, Milletvekilleri ve PM üyelerinden oluşan heyetler 81 ili dolaşarak ekonomik ve siyasi krizden çıkış yollarını ve çözüm etkinlikleri anlatıyor.
Kılıçdaroğlu, 20 Eylül perşembe günü de Trakya’da Babaeski’de yerel seçimlere hazırlık vuruşu ile sahaya çıkacak. CHP’liler partinin halkla buluşması ve yerel seçimlere hazırlık açısından bu etkinliği çok önemli sayıyorlar.
değerlendiriyorlar.
Burada bir soru gündeme geliyor: CHP, Belediye başkanları yükünden kurtulabilecek mi?
Türkiye’de yerel örgütleri tarayan İmambakır Üküş, kendisiyle konuşurken
“Bugüne kadar kendini ‘seçilmiş sultan’ gören halkı ve partiyi dikkate almayan belediye başkanları yeniden belediye başkanlıklarına atanacak mı?” diye soruyor. Sonra şunları ekliyor:
“CHP bu belediye başkanlarından kurtulmadan iktidar yolunu açamaz. İster kurultay tartışmasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında yer alsın, ister karşısında yer alsın bunun bir önemi yok. Çünkü belediye başkanları birbirinden farklı değil. Herkes kendi koltuğunu korumak için bu tartışmada taraf oldu. Hiç kimsenin derdinin ‘parti ve Türkiye’ olmadığı anlaşılıyor. Halbuki iktidara giden yol yol yerel yönetimlerden geçer, bunun örneğini de Tayyip Erdoğan İstanbul Belediye Başkanlığını kazanarak göstermiştir ve Cumhurbaşkanlığına kadar uzanmıştır. Evet, CHP yerel seçimlerin sonuçlarına göre, iktidar yolunu açıp açmayacağını görecektir.”
AKP’nin sürprizlerini görmeden CHP’nin işinin çok zor olduğu anlaşılıyor.