BU GÜN HAVA YAĞMURLU…

19 08 2020
352 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Bu gün sizlere Prof. Dr. Özcan Köknel’in, Şiddet Dili kitabından söz etmek ve bazı alıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kitabın “LİDER” başlıklı bölümünde adeta bir liderin bu gün içinde bulunabileceği psikolojik durum anlatılıyor. Ancak; bu bölümü okumayı sizlere bırakarak, “Yasalar ve Suçlar” başlığı altında yazılan bölümden birkaç alıntı yapacağım.

“Bir ülkede yürürlükte bulunan yasaların hatalı, kötü, yetersiz olması ya da adamına göre çifte standart uygulanması, hiç uygulanmaması, saldırgan davranışları ve şiddet eylemlerinin yol açtığı suç oranlarını arttırdığı bilinmektedir.”

“Adil anayasa ve yasalara uygun uygulamada, yasaları uygulayan kuruluşların, bu kuruluşta yer alan görevlilerin etkisi önemli rol oynar.”

“Eğer, hükümdar adilse kanuna gerek yok. Eğer, hükümdar adil değilse kanunun gereği yok. (Konfüçyüs)”

“Vatikan Ruhani Meclisi, 1870’teki bir kanunla, ‘Kutsal Ruhun denetiminde olduğu için Papa yanılmaz’ kararına varmış. Bu karara göre Papa’nın yanılması söz konusu değildir.

Papalardan birinin emektar bir oda hizmetçisi varmış. Her sabah düzenli olarak aynı saatte gelir, Papa hazretlerini uyandırırmış:

‘Papa hazretleri, saat 06.00, dışarıda hava günlük güneşlik (ya da yağmurlu)’ dermiş.

Papa’nın yanıtı hep aynı olurmuş:

‘Teşekkür ederim evlâdım. Ulu Tanrı ve ben bu düzeni zaten biliyorduk.’

25 yıl sürmüş bu durum. Sonunda adamcağızın emekliliği gelmiş. Son gün, son defa Papa’nın odasına girip hizmetini ifa etmiş:

‘Papa hazretleri saat 06.00, hava günlük güneşlik…’

Papa aynı yanıtı vermiş:

‘Teşekkür ederim evladım. Ulu Tanrı ve ben bunu zaten biliyorduk.’

25 yıldır aynı cevabı almaktan bıkmış olan adam, bu kez bir kahkaha atmış ve:

‘Nah biliyorsunuz! Saat 08.30 ve dışarıda da şakır şakır yağmur yağıyor… Kendinize buna göre çeki düzen verin.’ demiş..”

Şimdi bana öyle geliyor ki, yapılacak bir erken seçim öncesinde muhtemelen yeni kurulan partilere AKP’den ayrılarak katılan milletvekilleri olacak ve bu milletvekilleri ayrılırken, Sayın Cumhurbaşkanımıza yıllardır kendisinin bilerek veya bilmeyerek, yalanlar ile aldatıldığını; gerçekte ülkemizin günlük güneşlik olmadığını ve de; ülkemizde sürekli yağışlardan halkımızın başkaldıramadığını söyleyeceklerdir!

Saygılarımla…

 

 

Whatsapp
google_160x600