BU BİR CİNAYETTİR

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 8 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen ve 25 kişinin hayatını kaybettiği 340 kişinin de yaralandığı tren kazasına ilişkin kamera görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından kazada yakınlarını kaybedenler görüntüleri değerlendirerek yaşadıklarını paylaştı.
24.11.2018
1042 kez okundu

Kazada oğlu Arda Sel’i kaybeden anne Mısra Öz: “İlk günden beri ihmal olduğunu bu kazanın bir kaza değil cinayet olduğunu, facia olduğunu söylüyorduk. Bugünkü bu görüntüler de ihmallerin ve sorumlulukların yerine getirilmediğinden kaynaklı olarak bu kazanın yaşandığının en büyük ispatıdır. Bugüne kadar herkes sustu. Kurumun başındaki yetkili de hiç konuşmadı. Ben kendilerinden ve diğer yetkililerden sorumluk örneği gösterip bu kazanın neden olduğunu sonuna kadar çıkıp açıklamalarını istiyorum” dedi. Anne Öz, “Bu kaza olduğundan itibaren bugün bilirkişilerin neden bilirkişilikten ziyade tanıdık kişiler olduğu daha da ortaya çıktı. Çünkü bu bir ihmal. Burada ihmaller sonucu yaşanan bir facia var. İhmaller sonucu ölen 25 kişi var. Sorumluların neden çıkıp açıklama yapmadığı gayet ortada” diye konuştu.
HİSLERİMİN KARŞILIĞI YOK
Kaza anına ilişkin görüntüleri izlediğini de aktaran acılı anne Mısra Öz: “O hislerin karşılığı yok. Ben nasıl olduğunu merak ediyordum. Olduğu günden beri neden tutunamadıklarını nasıl kendilerini koruyamadıklarını merak ediyordum ama bu bir demir yığını, yerinden fırlıyor, devriliyor, sürtünüyor. Bu insanlar bu şekilde ölmeyi hak etmiyorlar” şeklinde konuştu.
ARTIK KONUŞAMIYORUZ
Kazada kızı Bihter Bilgin, kız kardeşi Derya Kurtuluş, kız kardeşinin bebeği Beren ve ablası Emel Duman’ı kaybeden Zeliha Bilgin ise, “Çok büyük acı yaşıyoruz 4 aydır. Ama hiç kimse çıkıp da bize ‘Şunu da biz yaptık. Biz de suçluyuz’ demediler. Böyle daha nasıl yaşanacak bilmiyorum ama tek istediği bütün suçluların çıkıp suçlarını bize söylemeleri. Bizler artık konuşamıyoruz bile. Acımız çok büyük” dedi. “Kızımı ben böyle teslim etmedim” diyen acılı anne, “Bizim 4 tane canımızı gömme hakkımız yoktu. Orası devlet demir yollarıydı. Bir otobüs deseydi kızım belki göndermezdim trafik kazası olur diye ama devlet demir yolu. ‘Trene bineceğim anne’ dedi, gitti. Onun rahatlığı ile gönderdim. Ben 4 tane topladım onları devlet demir yollarından” diye konuştu.


SUÇLU YAĞMUR OLAMAZ
Kazada eşini kaybeden ve olay anında trende olan Hacer Cesur ise, “Ben olayı yaşadım. Fakat olayın kaza olduğuna inanmıyoruz. Bunun bir cinayet olduğuna inanıyorum. Başka da bir şey diyemiyoruz. Suçlular cezasını çeksinler. Suçlu yağmur olamaz. Bunun nedeninin doğal afet olduğuna inanmıyorum. Kesinlikle de inanmayacağım” dedi.
Defne Tuğçe AYAZ