‘BÖYLE BİR PROJEYE İMZA ATMAYACAĞIM’

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt; orduevi ile ilgili konuştu
31 10 2019
1874 kez okundu

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Tarihi Asker Hastanesi binasının yanındaki parsele Milli Savunma Bakanlığı ve 5. Kolordu Komutanlığı tarafından yapılması planlanan Orduevi çalışmaları ile ilgili Gazetemiz DEVRİM’e özel açıklamada bulunarak; “Orduevi ile ilgili bir projeyi imzalamayı arzu etmiyorum” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 15 Temmuz darbe girişimi sonrası şehir içerisinde kalan askeri alanların millet bahçesine dönüştürüleceğini açıklaması Çorlu kamuoyunu umutlandırmış, 2019 yerel seçimleri öncesi de bu alanı ziyaret eden TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bu alanın Millet Bahçesi olacağını açıklaması Çorluluları heyecanlandırmıştı. Çorlu şehir merkezinde bulunan ve yaklaşık 115 dönüm büyüklüğe sahip alanın büyük bir kısmına yapılmak istenen Orduevinin, halk tarafından yapılması istenen Millet Bahçesi çalışmalarına büyük hançer vuracağı tahmin ediliyor. Ayrıca yapılan proje çalışmalarında tarihi hastane binasına komşu olarak yapılması planlanan yapıların hem tarihi binanın heybetli görünüşü açısından engel teşkil edeceği hem de mevcutta büyük bir sorun olan trafik problemini olumsuz yönde arttıracağı düşünülüyor. Konu ile ilgili olarak Gazetemiz DEVRİM’e özel açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Tarihi Asker Hastanesi binasının yanındaki parsele 5. Kolordu Komutanlığı tarafından yapılması planlanan orduevi çalışmaları ile ilgili “Orduevi ile ilgili bir projeyi imzalamayı arzu etmiyorum” dedi.
‘VERDİĞİMİZ SÖZÜN ARKASINDA HEP BERABER DURMALIYIZ’
Başkan Sarıkurt, “Tabi bu biliyorsunuz uzun soluklu bir konumuz. Şehrimizin önemli bir gündemi. Ben bir kere gündeme getirdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu bölgeyle ilgili Eski Devlet Hastanesi, Askeri Hastaneyle ilgili daha önce başlayan park olabileceğine dair kanaatlerimizi ortaya koyduğumuz çalışmaların yapıldığı ve şehrimizdeki insanlarımızın genel kabulünün olduğu bir hazırlığımız olmuştu, hatırlıyorsanız. Ne yazık ki o dönem içerisinde bunun Belediyemiz tarafından yapılması noktasında arzu ettiğimiz yere gelemedik. Ancak hemen seçimlerin arifesinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız hatırlarsanız gelmişti. Devlet Hastanemizin bulunduğu bölgeye nitekim peşi sıra yıkımı oldu, uzun süre gündeme getirmiştik ve Bakanımız şehir adına bence önemli bir duyuru yapmıştı dedi ki, ‘Bu alan Millet Bahçesi olacak.’ Ben de Belediye Başkanı olarak bundan adının ne olduğuyla ilgilenmediğimizi ama vatandaşlarımızın nefes alabileceği yeşil bir alanın şehre kazandırılmasından memnuniyet duyacağımı ifade etmiştim. Bunun üzerine geçtiğimiz dönem içerisinde Belediye Meclisimizde Belediyemize ait olan alanı az da olsa Belediye mülklerinin bu Millet Bahçesi Projesinde kullanılması noktasında meclis üyelerimizin iradesini de sorduğumuzda meclis üyelerinin tamamının bu alanın Millet Bahçesi olarak kullanılmasına ve Belediye mülklerinin burada projenin bir parçası olarak kullanılmasına muvafakat ettiklerine dair bir değerlendirmemiz olmuştu. Tabi beklentimiz bu alanla ilgili bizler de siyasi noktada AK Partili arkadaşlarımız da, ilçe başkanlarımız da, bugün meclisimizde bulunan Milliyetçi Hareket Partili arkadaşlarımız da bu alanın vatandaşlarımızın nefes alacağı yeşil bir alan olarak kalması, mümkünse Millet Bahçesi olması ile ilgili iradelerini ortaya koydular. Bu noktada Kolordumuzu da anlıyorum, şehrimize yakışan bir Orduevi’ne de ihtiyacımız var. Ama ben defaatle de ifade etmiştim çok sayıda hazine arazisi Toplu Konut İdaresi’ne verildi. Bu Orduevi’ni başka bir yerde yapabilme imkanımız olduğuna ben inanıyorum nitekim önerilerimiz de oldu. Ancak bir daha şehrin merkezinde bu büyüklükte bir yeşil alanı var etmemiz çok zor. Bir kere koruyup kollayanlara Allah razı olsun demeliyiz, teşekkür etmeliyiz. Ama ben Çorlu Belediye Başkanı olarak Kolordu Komutanımızla da sohbetimizde seçim döneminde de seçimden sonraki dönemde de vatandaşlarımıza bu alanın yeşil alan olması noktasında gayret göstereceğimi ifade ettiğimi, bundan farklı bir refleksin içerisine giremeyeceğimi, Orduevi ile ilgili bir projeyi imzalamayı arzu etmediğimi kendisiyle paylaştım. Bu noktada sağ olsunlar kendileri de, elbette ki siz de düşüncenizi ifade ediyorsunuz şeklinde bir değerlendirmeleri oldu. Benim bugün artık bu noktada kendi adıma beklentim, siyasi muhataplarımızdan da beklentim seçim öncesinde beraberce verdiğimiz sözün arkasında hep beraber durmalıyız diye düşünüyorum” dedi.


‘PARK ALANI YAPMAYA YERİMİZ YOK’
Sarıkurt, “Orduevi’ne şehrimizin ihtiyacı var mı var ama bunu yapabilecek başka noktamız var. Bugün şehrimizin yeşil alan ve parklarıyla ilgili, donatı alanlarıyla ilgili eleştiriler yapıldığında biliyorsunuz şehrimiz yakın dönemde daha çok güneye doğru büyüdü. Bu alanlar yeni yaşam alanları olduğu için Cumhuriyet Parkımız gibi büyük bir yeşil alanımız var. Yeni mahallelerimizde bugünün şartlarına göre planlandığı için park alanlarımız var. Ama hep beraber üzüldüğümüz şehrimizin kuzeyinde, Kazımiye Mahallemizde, Kemalettin Mahallemizde, Cemaliye Mahallemizde geçmiş dönemin yerleşim alanları ve o günün şartlarına göre planlandığı için ne yazık ki park alanı yapmaya kalksak yer bulamıyoruz. Benim beklentim bu şehrin Belediye Başkanı olarak vatandaşların karşısında bu noktada bu alanın park veya Millet Bahçesi olarak kullanılmasına rıza göstereceğimiz, buna eşlik edeceğimizi ifade etmiş biri olarak hala söylediğim yerdeyim. Alternatif yerler hep beraber aranabilir ama biz şehirce bu şehirde bu alanı insanlarımızın, vatandaşlarımızın özellikle kuzeyde kalan mahallelerimizdeki insanlarımızın da nefes alacağı bir yeşil alan olarak koruma gayreti içerisinde olmalıyız diye düşünüyorum. Ben kendi adıma böyle bir projeye imza atamayacağımı da sizler vesilesiyle bir kere daha deklare etmiş oluyorum.”şeklinde konuştu.
‘RUHSAT VERMEK KONUSUNDA BİR GAYRETİMİZ OLMAYACAK’
Orduevi yapılması noktasında Çorlu Belediyesi olarak net bir şekilde ruhsat vermeyeceklerini altını çizen Başkan Sarıkurt, “Buna yönelik biliyorsunuz Askeri Hastanemizin ve onun civarındaki alanın sit alanı olarak değerlendirilmesiyle ilgili defaatle alınan kararlar var. Buna gelen itirazlar var. Belediye Başkanlarımıza gelmiş bir avam proje var, avam proje üzerinde bizim arkadaşımızın imzası var, görmüş bir proje olarak. Ama bizim ruhsat vermek konusunda bir gayretimiz olmayacak. Biz vatandaşa verdiğimiz sözün olduğu yerdeyiz. Bize rağmen bu iş yapılabilir mi? Elbette ki yapılabilir. Kim buraya 24x50 yükseklikteki bina koymak istiyorsa altına da imzasını mümkünse o atsın istiyorum. Ama daha önce de özellikle beyan ettiğim bir şey var. Elbette ki kurumlarımızın dönemsel olarak biran evvel tamamlamayı arzu ettiği ve bazen de aslında şehre uzaktan bakarak karar verilen süreçler var. Bizler bu şehrin insanlarıyız, hayatımızı burada devam ettiriyoruz, çocuklarımızı burada yetiştiriyoruz. Daha önce de örneklerini çoğaltarak anlatabilirim, üniversitenin içerisindeki öğrenci yurdu, benzer şekilde bütün kamu binalarının şehrin bir noktasında toplanmasıyla ilgili olumsuz değerlendirmelerimizi ortaya koymuş, zaman kısıtlaması dolayısıyla bunlar bu şehirde olmayan başka karar vericiler tarafından oraya yapıldılar. Bize rağmen yapıldıklarını söylemem lazım. Ama bugün o insanların birçoğu doğurdukları sorunlarla ilgilenmek zorunda değiller, isimlerini dahi bilmiyoruz. Halbuki oradaki ulaşım problemiyle Belediye Başkanlığı ilgilenmek zorunda kalıyor. Benzer şekilde üniversitenin içerisinde olmasına rağmen öğrenci yurdunu yakında bir yere yapmak varken uzakta yapmakla ilgili kararı ortaya koyanlar bugün öğrencilerin çektikleri çileleri duymuyorlar, hissetmiyorlar. Ben duyuyor ve hissediyorum. Duyduğumu ve hissettiğimi de kamuoyuyla paylaşıyorum. Burada tavrımız, beklentimiz, karar vericilerden talebimiz son derece nettir. Biz bu alanı Millet Bahçesi olsun veya park olsun, adı ne olursa olsun hep birlikte kullandığımız bir alan olsun talebi içerisindeyiz” şeklinde konuştu.
AK PARTİ’NİN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR
Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un yaptığı açıklamanın ardından AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş’ın da konuyla ilgili olarak yapacağı açıklama sabırsızlıkla bekleniyor.
Levent SİLİSTRE

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600