BÖLGE ARICILARI MALKARA’DA BULUŞTU

Trakya ve Çanakkale Bölgesi Bal Üreticileri Birliği ile Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Uzunköprü, Keşan, Muratlı, Lalapaşa ve Pınarhisar ilçelerindeki arıcılar Malkara ilçesinde bir araya geldi.
04.03.2019
608 kez okundu

Malkara Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Akyol’un organizasyonunda Ziraat Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya, Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Uz, Malkara Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Akyol ve yönetim kurulu üyeleri Mustafa Karabıyık, Emekli Öğretmen Erkan Yapan ile Arıcılar Birliği üyeleri katıldı.
Malkara Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Akyol Devrim Gazetesine yaptığı açıklamada; “Her yıl bölgemizde yaşanan arı ölümlerinin nedenlerinin başında tarımda kullanılan yanlış zirai ilaçlar gelmektedir. Trakya Bölgesi ve Çanakkale Yöresi Bal Üreticileri Birlikleri yöneticileri olarak sorunlarımızı paylaşmak için toplandık. Ayçiçeği tohumunda kullanılan zirai ilaçlar ne yazık ki arılara zarar vermekte ve arı ölümlerine neden olmaktadır. Bölge arıcıları olarak Malkara’da buluşup sorunlarımızı paylaştık. Arkadaşlarımız tereddüt ve sıkıntılarını dile getirdiler. İnşallah bundan böyle arı ölümleri yaşanmayacaktır” şeklinde konuştu.
Toplantıda söz alan bölge arıcıları da dilek ve temennilerini dile getirerek, buğdaya atılan süne zararlısına karşı vb. tarım ilaçlarının gündüz değil akşamları geç saatlerde atılmasını önerdiler.
Önder TABAK