BİR DARBEYİ DE AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNE VURDULAR

12.06.2018
206 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

CHP Genel Başkan Yardımcısı Budak: "Ayçiçeği ithalatında vergi indirimi çiftçiye yeni bir darbedir."
"Hükümet Türk çiftçisine değil Bulgar, Rus çiftiçisine çalışıyor"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Bakanlar Kurulu kararıyla ayçiçeği tohumu ve ayçiçeği yağında ithalat vergilerinin düşürülmesinin hasat öncesi üreticiye yeni bir darbe olduğunu söyledi. Budak, "Hasat öncesi Türk çiftçisine yeni bir darbe olan bu karar Bulgaristan'ın, Ukrayna'nın ve Rusya'nın çiftçilerine yarayacaktır. Merak ediyorum, baklavacıya ithalat blöfü yapıp ayçiçeği üreticisini vuran Tarım Bakanı'nın vatandaşın içine çıkacak yüzü kalmış mıdır?" dedi.
Budak'ın açıklaması şöyle: "5 Haziran 2018 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla tohumluk ve çerezlik olanlar hariç ayçiçeği tohumu ithalatında gümrük vergisi yüzde 27'den yüzde 13'e, ayçiçeği tohumu yağının gümrük vergisi de yüzde 36'dan yüzde 23'e indirildi. Tarımda dışa bağımlılığı her geçen gün artıran hükümetin bu ayıplı kararı 'mükerrer' sayıyla perdeleme çabası üretici açısından sonucu değiştirmiyor. Bu son gümrük kararı, Macaristan'dan saman, İrlanda'dan, Singapur'dan et, Kanada'dan mercimek alan Türkiye'nin şimdi de Bulgaristan, Ukrayna ve Rusya'dan daha fazla ayçiçek yağı ithal etmesinin önünü açmıştır. Üstelik Bosna-Hersek'ten yapılacak alımlar için de gümrük vergisi sıfırlanmıştır.”
BAKLAVA DERKEN AYÇİÇEĞİNDEN VURDU
“Antep fıstığı fiyatındaki fahiş artışın ardından üreticiye ithalat sopasını göstererek 'Baklava ithalatına beni mecbur bırakmasınlar' diyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı yine tarafını belli etmiştir. Ekonomi Bakanlığı'nın bu talebine imza atan Tarım Bakanı'nın çiftçinin önüne çıkacak yüzü artık kalmamıştır. Ciddi bir ayçiçeği üretimi olmayan Bosna-Hersek'ten alımların vergi dışı bırakılması da ayrıca düşündürücüdür. Ayçiçeği hasadından hemen önce alınan bu karar Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve diğer Avrupa ülkelerindeki çiftçilere yarayacaktır. Tarlada aylarca ter döken çiftçi ailelerimiz borçlarını kapatmak için gün sayarken Bosna-Hersek'te Kurulu şirketler üzerinden yabancı çiftçiler kazanç sağlayacaktır. Hükümet bu yanlıştan bir an önce dönmeli ve gümrük tarifelerini eski haline getirmelidir. Kazanan yabancı ihracatçılar değil Türk üreticisi olmalıdır."


 Çorlu, hızlı trene üç yıl sonra kavuşacak
Başbakan Binali Yıldırım, Edirne’de düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, terörle mücadelede kararlılık mesajı verdi. Başbakan Yıldırım, Edirne-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin inşasının bu yıl başlayacağını söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım, Edirne Selimiye Camii Meydanı’nda gerçekleştirdiği miting programında partilileriyle buluştu. Başbakan Binali Yıldırım, “Sevgili Edirneliler, Kadir Gecemiz mübarek olsun, Ramazan’ımız mübarek olsun. Size milletin adamı, adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını getirdim. Edirne Osmanlı cihan devletine payitahtlık yapmış kutlu bir şehir. Bu milletin tarihine ışık tutuyorsun Edirne” diyerek sözlerine başladı.
EDİRNE-İSTANBUL HIZLI TREN İNŞASI BU YIL BAŞLIYOR
Yıldırım, “İstanbul-Lüleburgaz- Babaeski- Kırklareli- Kapıkule Hızlı Treni’ne başlıyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Çok yakında ihalesi tamamlanıyor. İkinci proje de Çanakkale Köprüsü’nden bütün Ege, bütün Avrupa gidiş gelişleri buradan geçecek, Lüleburgaz’dan Kırklareli’den, Edirne’den Çorlu’dan Gelibolu’dan, Hayrabolu’dan geçecek ve buraların ekonomisi daha da canlanacak, havanız daha da değişecek. Edirne-İstanbul arası hızlı tren inşasına bu yıl başlıyoruz. İstanbul’dan Edirne’ye gidiş bir saatin altına düşecek. Edirne’yi hem Avrupa’ya hem de Kars’a, Azerbaycan’a ve dahi Pekin’e kadar bağlayacağız” diye konuştu.


Çorlu Esetçe’de doğalgaz aranacak
Tekirdağ ili Çorlu ilçesi Ağırmeşe-Esetçe Mahallesi (16, 22, 49, 251, 252 parseller 11.452 m2) mevkiindeki Türkiye Petrolleri A.O. Trakya Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Doğalgaz Arama Faaliyeti projesi ile ilgili olarak “Tekirdağ Valiliğimize sunulan dosya P.T.D. Dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 17. maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulmuştur. Projeye ilişkin ÇED süreçi başlatılmıştır” şeklinde kamuoyuna duyuru yapıldı.