Bin günde bin eser projesi

Kırklareli Belediyesi’nin hazırladığı 'Bin Günde Bin Eser' projesi Tarihi Kentler Birliği tarafından kabul edildi. Başkan Kesimoğlu, proje ile tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılacağını belirtti.
29.01.2015
9175 kez okundu

Kırklareli Belediyesi olarak Kırklareli’nin kent dokusunu ve kentsel kültürel mirasını korumak için Tarihi Kentler Birliği’ne sunulan, kentteki Anıt Eser değeri taşıyan, zamanının estetik anlayışını sergileyen çeşmeler ile yine Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı değeri taşıyan eski mezarlık alanının özgün dokularına kavuşturulması için rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin yaptırılması konularını kapsayan proje Tarihi Kentler Birliği tarafından kabul edildi. Kabul edilen proje ile Kırklareli’de bulunan tarihi çeşmeler ve Rektörlük Kültür Merkezi yanında bulunan eski mezarlığın rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin çalışması yapılacak.
GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, proje ile tarihi eserlerin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçladıklarını belirterek, "Kırklareli Belediyesi olarak başlatmış olduğumuz tarihi yapılarımızı ve kültürel mirasımızı koruma atağına çeşmelerimiz ve eski mezarlıkla devam ederek kent dokusunun ve kentsel kültürel mirasımızın ilk günkü gibi korunarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyoruz" dedi.
İHA