Bin günde bin eser projesi

Kırklareli Belediyesi’nin hazırladığı 'Bin Günde Bin Eser' projesi Tarihi Kentler Birliği tarafından kabul edildi. Başkan Kesimoğlu, proje ile tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılacağını belirtti.

Kırklareli Belediyesi olarak Kırklareli’nin kent dokusunu ve kentsel kültürel mirasını korumak için Tarihi Kentler Birliği’ne sunulan, kentteki Anıt Eser değeri taşıyan, zamanının estetik anlayışını sergileyen çeşmeler ile yine Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı değeri taşıyan eski mezarlık alanının özgün dokularına kavuşturulması için rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin yaptırılması konularını kapsayan proje Tarihi Kentler Birliği tarafından kabul edildi. Kabul edilen proje ile Kırklareli’de bulunan tarihi çeşmeler ve Rektörlük Kültür Merkezi yanında bulunan eski mezarlığın rölöve, restorasyon ve restitüsyon projelerinin çalışması yapılacak.
GELECEK NESİLLERE AKTARILACAK
Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, proje ile tarihi eserlerin korunarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçladıklarını belirterek, "Kırklareli Belediyesi olarak başlatmış olduğumuz tarihi yapılarımızı ve kültürel mirasımızı koruma atağına çeşmelerimiz ve eski mezarlıkla devam ederek kent dokusunun ve kentsel kültürel mirasımızın ilk günkü gibi korunarak gelecek nesillere aktarılmasını amaçlıyoruz" dedi.
İHA

 

 

 

 

 

 

Diğer Haberler

Söz meclisten içeri

Söz meclisten içeri

Kırklareli Belediyesi Kültür Etkinlikleri kapsamında "Söz Meclisten İçeri" tiyatro oyunu sahnelendi. Oyunda, adalet sistemi, üniversiteler ve fikir özgürlüğü konuları işlendi.
Müzikseverlere unutulmaz konser

Müzikseverlere unutulmaz konser

Trakya Oda Orkestrası, geniş bir repertuvar ile dinleyicilerine unutulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Dinleyicilerin tebriklerini kabul eden Şef Alper Çam katılımdan oldukça memnun olduklarını belirtti....
Roman Dernekleri bir arada

Roman Dernekleri bir arada

Trakya Roman Dernekleri Platformu’nun Bölge Toplantısına katılan 19 Roman Derneği yöneticilerine Keşan Belediyesi tarafından bir öğle yemeği verildi.
Kent için daha çok çalışacağız

Kent için daha çok çalışacağız

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Halkı tarafından belediye başkanı seçilmesinin ardından bir yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen ödüle doymuyor.
50. Sanat yılı kutlaması

50. Sanat yılı kutlaması

Sinemerkez Akademi Genel Müdürü Ali Murat Güven ve Edirneli sinema sanatçısı Levent Çakır, Vali Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti.
ANKET
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sonuçları Göster
FİRMA REHBERİ
İç Mimarlık - Dekorasyon
Yapı - İnşaat