BEŞİNCİ KOL

09.06.2018
538 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Ben, “beşinci kol” tanımıyla ilk olarak lise askerlik dersinde tanıştım. Bize bu dersi veren asker öğretmenimiz şöyle söylemişti: “Askeri faaliyetler içerisinde beşinci kol faaliyetleri de önemli bir rol alır ki; bu faaliyetler düşmanın ruhsal halini çökertmek ve düşmanı; kaybedeceklerine inandırarak, savaşma gücünü kırmak amacıyla yapılır.”
Bu yazıma başlarken, bu bilgimle yetinmedim ve beşinci kol faaliyetini araştırdım. Bu tanımın ortaya çıkışı şöyleymiş: Beşinci kol (fifth column) ellerindeki her türlü araca başvurarak bir ulusun dayanışmasını ve bütünlüğünü yok etmeye çalışan yıkıcı yeraltı grubuna ve bu harekete verilen isim. İspanya İç Savaşı (1936-39) sırasında faşistlerin dört koldan Madrid'e doğru ilerlediği bir sırada, hükümeti çeşitli sabotaj ve eylemlerle içeriden yıkmaya çalışan Francisco Franco taraftarları beşinci kol diye nitelendirilmiştir. Beşinci kolun başlıca yöntemlerinden biri yıkıcı unsurların, hedef ülkenin tüm yapısına, özellikle de siyasal karar alma ve ulusal savunma merkezlerine sızmasıdır. Benzeri uygulamalar Nazi Almanya’sı tarafının Avusturya, Çekoslovakya, Norveç gibi ülkelerin ele geçirilmesinde uygulanmıştır. 1940 yılında Nazi Almanya’sının Norveç'e saldırısında vatan haini olarak tanımlanan dünya grubu beşinci kol olarak çok etkili bir rol oynamıştır.
Şimdi; bu bilgiyi bir tarafa koyup, saklı tutalım ve internet ortamında veya sosyal medyada yayınlanan ve de; burcu burcu AK Parti kokan dolayısıyla, AK Parti tarafından 5. kol faaliyeti olarak hazırlandığı ayan beyan belli olan video yayına gelelim:
Söz konusu video anlatımında AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulunu etkileyerek, verilen oyların AK Parti’ye nasıl kaydırılacağı anlatılıyor.
Buraya kadar güzel değil mi? Sözüm ona halkımız bilgilendiriliyor! Oysa; kazın ayağı öyle değil! Yayınlanan bu video ile AK Parti, tam bir beşinci kol çalışması ile; halkımıza şu mesajı vermek istiyor: “Sizler ne yaparsanız, yapın! Kime oy verirseniz verin! Bu seçimin sonucunu AK Parti kazanacaktır!” Peki; mesaj bu kadarla bitiyor mu? Hayır! Esas verilmek istenen mesaj şu: “Bu seçimlerin sonucunda AK Parti kazanacak! Bu yüzden boşu boşuna sandığa gitmeyin!”
Evet beyler-bayanlar; bu tür yayınların etkisinde kalmayın ve özgür idarenizi kullanarak ve de; hiçbir mazeret göstermeden, sadıklara giderek, vatandaşlık görevinizin gereği olan, oyunuzu kullanarak; bu tuzağı bozun...