BELEDİYE OTOBÜSLERİ ÖZELLEŞECEK Mİ?

Çorlu’da toplu taşımacılık hizmetini üstlenerek otobüsleri satın alan Çorlu Belediyesi’nin kasasından yüz binlerce TL’nin çıkmasının ardından şimdi de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilmesi gündeme geldi.
11 09 2019
2766 kez okundu

Dönemin Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan tarafından 19 Mayıs 2011’de Çorlu’da 65 adet olarak hizmete başlayan ve 2012 yılında alınan 10 ilave otobüsle 75 adet olarak hizmete devam eden ve ardından da Tekirdağ’ın Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TEKULAŞ’a devredilen ve Çorlu Belediyesi’nin kasasından satın alınan otobüslerin şimdi de özelleştirilmesi gündem yarattı.
ÇORLU’DA RAHATSIZLIK YARATTI
Kasasından 2011 yılında binlerce Türk Lirası ödeyerek satın aldığı halk otobüslerinin özelleştirilmesinin gündeme gelmesi Çorlu Belediyesi cephesinde de rahatsızlık yarattı. Çorlu Belediyesi 2011 yılında Çorlu’ya yapılacak yüz binlerce Liralık yatırım varken bu otobüsleri bünyesine katmıştı. Yıllar sonra bu otobüsleri özelleştirme çabasına giren Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kasasına milyonlarca Lira koymayı planlanıyor! 


SATILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI
Çorlu’daki toplu taşıma hizmetinin özelleştirilmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından fizibilite raporu hazırlandığı öğrenildi. Konuyla ilgili olarak görüşlerini sorduğumuz Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Arkadaşlarımız şuan üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’a da soracağız ve danışacağız. Ona göre bir karar vereceğiz” dedi. 
ÇORLU’NUN 155 ADET OTOBÜSÜ VAR
81 adet Çorlu Belediyesinden gelme, 14 adet Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi tarafından satın alınan, 60 adet TEKPARK tarafından satın aldığı öğrenilen toplam 155 adet otobüsü bulunuyor. Özelleştirilmesi ile gündeme gelen Çorlu’daki halk otobüslerinin ne olacağı ile ilgili yürütülen çalışmalar sır gibi saklanıyor.
BAŞKAN AHMET SARIKURT’UN TAVRI MERAK EDİLİYOR
2011 yılında Çorlu Belediyesi’nin bütçesinden satın alınan halk otobüslerinin şu dönemde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından özelleştirilmesi için çalışma başlatılması ve özelleşmesi durumunda Çorlu Belediyesi bütçesinden satın alınan otobüslerden elde edilecek milyonlarca Lirasının Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kasasına girecek olması nedeniyle Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un tavrı merak ediliyor. 


TARLALAR SATILIYOR ŞİMDİ SIRA OTOBÜSLERE Mİ GELDİ?
AK Parti’nin sattıklarını eleştiren CHP Genel Merkezi, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları geçtiğimiz aylarda Çorlu’da ve Ergene’de belediyenin kendisine ait tarla ve arsaların satışa sunulmasına sessiz kalırken şimdi de Çorlu’daki Halk Otobüslerinin satışa çıkarılması için çalışma başlatılmasına nasıl bir tepki gösterecekleri merak uyandırıyor. Tekirdağ Milletvekilleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Faik Öztrak, İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer’in halk otobüslerinin satışa çıkarılması için hazırlık başlatan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne nasıl bir tepki verecekleri merak ediliyor. 
DEVRİM GAZETESİ OLARAK TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Çorlu’nun öz kaynakları ile Çorlu Belediyesi tarafından satın alınan halk otobüslerinin özelleştirilmesi ve satılması konusunun Devrim Gazetesi olarak başından sonuna kadar takipçisi olacağız. Çorlu’nun paraları ile satın alınmış ve özelleştirildiği takdirde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi kasasına girecek olan milyonlarca Türk Lirasının yanlış bir uygulama olduğunu öte yandan özelleştirildiği takdirde taşımacılık fiyatlarının artacağı ve vatandaşlara daha fazla külfet getireceği tahmin ediliyor. 


Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600