BAYSAN VE EKİBİNE SORUŞTURMA İZNİ

İçişleri Bakanlığı tarafından Çorlu Belediyesi eski başkanı Ünal Baysan ve ekibine soruşturma izni verildi.
05.09.2018
7770 kez okundu

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Belediyesine İçişleri Bakanlığı tarafından imarda yapılan üç dosyadan dolayı soruşturma izni çıktı. Bakan Süleyman Soylu imzalı soruşturma izni belediye meclis üyelerine ve eski belediye başkanı Ünal Baysan’a tebliğ edildi.
Çorlu Belediyesi’nin İstanbul yolu üzerinde Seymen Mahallesi sınırları içinde yer alan ve imar planında üniversite alanı olarak ayrılan 19 ada 40 parseldeki 4 dönüm arazinin yüksek fiyattan satıldığı gibi dosyaların bulunduğu konularla ilgili olarak müfettiş raporu doğrultusunda eski belediye Başkanı Ünal Baysan başta olmak üzere şimdiki belediye başkanı Ahmet Sarıkurt’un aralarında bulunduğu eski meclis üyeleri hakkında soruşturma izni verildi.
BAKAN SOYLU İMZALI
Çorlu Belediyesi’nin dosyalarının incelenmesinin ardından soruşturma izni İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanarak belediyeye gönderildi. Gönderilen tebligat isimleri geçen meclis üyelerine tek tek imza karşılığında tebliğ ediliyor.

BELEDİYE RANT SAĞLAMIŞ
Müfettişin raporları doğrultusunda mevcut arsanın satışından satan firma ve kişilerin piyasa değerinden fazla para kazandığı tespit edildi. Burada Çorlu Belediyesi’nin imarda yaptığı değişiklik nedeniyle yerin değerinin ticari alana çevrilmesiyle satan firmaya rant sağlandığı ortaya çıktı. Raporda müfettişin mevcut arsanın piyasa değerini Tekirdağ Valiliği’ne resmi yazı ile sorduğu ve Valiliğin verdiği piyasa değeri fiyatı ile arada yüksek bir rakam olduğu ortaya çıktı. Belediyenin rant sağladığı raporlara geçtiği ifade edilirken soruşturmanın sürdüğü belirtildi.
Beycan KORKMAZ