BAŞKAN TRUMP’IN TWEETİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

09 10 2019
124 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Başkan Trump’ın Türk milletini incitici sözleriyle ilgili olarak Sözcü Gazetesi’nde değerli gazeteci Uğur Dündar ‘Utanç ve Acı Dolu Öfkeyi Yaşarken’ başlıklı yazısında benim de konuya ilişkin aşağıda yer alan görüşlerime yer vermiştir: 
“Trump yönetiminin, bazı Amerikalı diplomatların bile PKK’nın kurdurduğunu ve bu örgütle iş birliği içinde olduğunu kabul ettikleri PYD’yi açıkça desteklemesi ve silahlandırması akla, sağduyuya ve uluslararası hukuka aykırıdır.
Türkiye’nin yanı sıra, Suriye’nin de kısa bir süre önce PYD’yi resmen bölücü bir terör örgütü olarak nitelendirmesi bu konuya yeni bir boyut kazandırmıştır.
Trump’ın bu açıklamaları BM’nin, NATO’nun ve diğer uluslararası kuruluşların terörle mücadele konusunda aldığı kararların da açık bir ihlalini oluşturmaktadır.
Trump’ın attığı tweetlerde kendi çizdiği çizgilere uymaması halinde Türk ekonomisini yok edeceği yolundaki ifadeleri Türkiye ile Amerika arasındaki ilişkilere kalıcı bir hasar verecek ve Türk milletinin Amerika’ya karşı zaten en alt düzeye inmiş bulunan güvenini büsbütün yok edecektir.
Trump’ın Türklerin, cumhuriyetin ilanından bu yana hiçbir dış tehdide boyun eğmeyen bir millet olduğunu hala öğrenemediği görülmektedir.
NATO müttefikine karşı bir terör örgütünü desteklemek ittifak içindeki karşılıklı saygı ve dayanışma duygularını da tahrip edecek niteliktedir.
Bu koşullarda, Sayın Cumhurbaşkanının Trump’ın daveti üzerine Amerika’yı ziyaret etme düşüncesini gözden geçirmesi bence uygun olacaktır. Ayrıca, Amerika’nın Türkiye’nin çıkarlarına zarar verecek kararlarına ve eylemlerine karşı ülkemizin alabileceği tedbirlerin de bir an önce saptanması ve gerektiğinde uygulamaya konulması uygun olacaktır. 1975 yılında, Amerikan Kongresinin aldığı silah ambargosu kararına karşı Türk hükümetinin gösterdiği tepki örnek olacak niteliktedir.”
Onur ÖYMEN


2019 SARIMSAK RAPORU
Türkiye’de yaklaşık 130 bin dekarı kuru, 20 bin dekarı taze olmak üzere 150 bin dekarı aşan alanda sarımsak üretimi yapılmaktadır. 2018 yılında kuru sarımsakta dekara ortalama verim 882 kg olarak gerçekleşmiştir. Sarımsak veriminin en yüksek olduğu iller bin 397 kg ile Konya, bin 374 kg ile Edirne ve bin 192 kg ile Kahramanmaraş olmuştur.
Yıllık sarımsak üretimimiz 140 bin tonu geçmiştir. Bu üretimin yaklaşık yüzde 25’lik kısmı taze olarak tüketilmektedir. Sarımsak dendiğinde akla ilk gelen il Kastamonu olmasına karşın, 2018 yılında en fazla sarımsak üretimi Gaziantep’te gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de yaklaşık 130 bin dekarı kuru, 20 bin dekarı taze olmak üzere 150 bin dekarı aşan alanda sarımsak üretimi yapılmaktadır. 2018 yılında kuru sarımsakta dekara ortalama verim 882 kg olmuştur. Kişi başı sarımsak tüketimimiz 1.5-2 kg arasında değişmektedir. Dünyada 2017 yılında 6 milyon hektar alanda 28 milyon ton sarımsak üretilmiştir. Üretimin yaklaşık yüzde 80’i Çin tarafından gerçekleştirilmektedir. Dünya sarımsak verimi ortalaması 2017 yılında dekara bin 785 kg olmuştur. 2018 yılında 408 ton sarımsak ihracatı karşılığında 526 bin dolar ihracat geliri elde edilmiştir. 2019 yılının ilk sekiz ayında bin 500 ton sarımsak ithalatı 950 bin dolar ödenmiştir. İran en fazla sarımsak ithalatı yapılan ülke olmuştur. Dünyada en fazla sarımsak ihracatı yapan ülke, 1.5 milyon ton ile toplam sarımsak ihracatının yüzde 78’ini gerçekleştiren Çin’dir. Dünyada en fazla sarımsak ithalatı yapan ülke, 444 bin ton ile toplam sarımsak ithalatının yüzde 22’sini gerçekleştiren Endonezya’dır.

Whatsapp
google_160x600