BAŞKAN AKAY’IN COŞKULU KONUŞMASI REKORA KOŞUYOR

Çerkezköy’de bu yıl birincisi düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali kapsamında gerçekleşen 30 Ağustos Zafer Bayramında yaptığı konuşma on binlerce beğeni topladı.
03.09.2018
2024 kez okundu

30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Çerkezköy’de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Aynı gece başlayan ve bu yıl birincisi düzenlenen Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Çerkezköy Belediyesi Başkanı Vahap Akay’ın Atatürk ile ilgili söylediği sözler on binlerce beğeni topladı. Başkan Akay, “Bugün büyük zaferimizin 96'ncı yıldönümü. Bizler bugün tıpkı 96 yıl önce olduğu gibi yine aynı birlik ve beraberlik duyguluları ile bu topraklara, birliğimize, beraberliğimize ve kardeşliğimize sahip çıkıyoruz. Ayrışmadan değil beraberlikten yana, ayrılıktan değil birlikten yana, düşmanlıktan değil kardeşlikten yana bir anlayışla kurduğumuz bu güzel vatanı, aynı duygularla birbirimize sımsıkı tutunarak daha çok çalışarak güçlendireceğiz. Ayrışmayacağız, ayrıştırmayacağız, zengin tarihi mirasımıza sahip çıkacağız. Tarihimizi tersten okutmayacağız. Türk milletini tarihten silecek olan Sevr paçavrasını imzalayan korkakların kim olduğunu bileceğiz. Türkiye Cumhuriyeti'nin tapusu Lozan’ı ve kahramanlarını asla unutmayacağız. Çanakkale’deki tam bağımsızlık mücadelesini; Samsun’dan başlayan milli mücadele ruhunu Anadolu’nun tüm damarlarına taşıyarak Amasya’da ‘Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ diyenleri; Erzurum’da, Sivas’ta ‘Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür, bölünemez’ diyenleri; ilmek ilmek Anadolu’nun tüm coğrafyasında bir milletin nasıl ayağa kalktığını hatırlayacağız, yeniden hatırlatacağız. Bu milleti yok etmek isteyenlere boyun eğenleri; buna karşı bağımsızlık aşkı ile yanıp tutuşanların kimler olduklarını çocuklarımıza torunlarımıza aktaracağız. Cumhuriyetin temellerinin; kadın erkek genç yaşlı demeden, Türk-Kürt, Alevi-Sünni demeden cephede omuz omuza aynı topraklarda ay yıldızlı Türk bayrağı altında yaşamak için, bugünler için olduğunu anlatacağız. Savaşta azalan erkek nüfusu tamamlayan, kimi zaman düşen bombalar arasında su taşıyan, kimi zaman toprağı ekercesine siper kazan vefakar, cefakar Türk kadınını anlatacağız. Halide Edipleri, Halime Çavuşları, Kara Fatmaları anlatacağız. Çiğiltepe komutanı Reşat Bey’i, süvari birliği ile İzmir’e ilk giren Fahrettin Altay’ı, kahraman pilotlarımızı anlatacağız. Ve unutmayacağız. Vefasızlara inat, vefa Türk’ün şiarıdır diyen bugün yediğimiz, yarın yiyeceğimiz ekmekte, ciğerlerimizi doldurduğumuz özgürlük havasında, dik başımızda, bu aziz yurdun her karış toprağında hakkı olan kurtuluş destanımızın başkahramanını, bitmeyecek sönmeyecek sevdamızı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün adını bağıra bağıra gelecek nesillere hep birlikte haykıracağız. Selam olsun Afyon Ovası’na, selam olsun Kocatepe’ye, selam olsun İzmir’in dağlarında açan çiçeklere, selam olsun bu topraklar için şehit olan atalarımıza, selam olsun kahraman Mehmetçiklerimize, selam olsun memleketimizin kurucusu kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüze ve onun silah arkadaşlarına” dedi.
Akay’ın bu konuşmasının ardından festival alanını dolduran on binlerce Çerkezköylü, başkanı uzun süre alkışlarken, sosyal medyada yayınlanan görüntülerde beğeni ve paylaşım rekoru kırdı.

Tutku AKBAŞ