BALON VE SAFRA

Bildiğiniz gibi insanoğlunun ilk uçma girişimi; Hezârfen Ahmed Çelebi’nin kollarına kanat takarak, Galata Kulesi’nden yaptığı ilk uçma denemesi ile olmuştur! Uçağın keşfinden önceyse insanoğlu balonlar ve ardından, balonun daha büyük bir uygulaması olan zeplinlerle fazla sayıda insanın hava yoluyla taşınması gerçekleştirilmiştir.
11.09.2017
345 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

 Hatta; Jules Verne’in “Balonla Beş Hafta” kitabı çocukluğumuzda iz bırakan bir kitaptır. Anımsadığım kadarıyla; kitabın konusu şöyleydi:  Bir gezgin ve gözü pek bir kaşif olan Doktor Fergusson'un, herkesi heyecana sürükleyen bir düşü vardır: Balonla seyahat... Tek amacı, Victoria adını verdiği balonuyla Afrika'yı bir uçtan bir uca kat etmek, daha önce hiçbir gezginin ayak basmadığı bölgelerini keşfetmektir. Bir gün, yardımcısını ve bir arkadaşını bu olağanüstü yolculuğa çıkmaya ikna ederek yola koyulur. Bu yola çıkış, hem tehlikeler ve belirsizliklerle dolu bir macerayı, hem de romantik bir Afrika seyahatini başlatacaktır.
Jules Verne'in yazdığı ilk roman olan “Balonla Beş Hafta”, okuyucuya, hem olağanüstü bir macera, hem de düş tadında bir Afrika seyahati sunuyordu. Bu durum sizlerde bir şeyleri çağrıştırıyor olmalı! Hani; balonla 14 yıl falan!
Balonun uçması; bir balonun içerisine sıcak hava üflenmesi (doldurulması) ve bu sayede havadan hafif hale gelen (sıcak hava, havadan hafiftir ve havanın ısınması veya soğuması rüzgârların oluşmasına neden olur) balonun yükselmesi esasına dayanır...
Yukarıda adını andığım kitaptan okuduğum ve izlediğim bazı filmlerden görsel olarak gördüğüm kadarıyla: Balonların içine alçalmasını veya yükselmesini sağlamak için; adına safra denilen (çoğunlukla kum torbaları kullanılıyor) ağırlıklar konulmaktadır.
Balonun yükselmesi için safralar yere atılıyor ve bu yolla hafifleyen balon daha fazla yükselebiliyor! İnmek için ise balonun içindeki sıcak hava soğutuluyor!.
Doğrusu; siyasi hayatımıza bir balon gibi giren AKP’nin geldiği bu günlerde (kendi itiraflarına göre) bir “metal yorgunluğu” yaşamasına ve ağırlaşmasına pek şaşırmadım. Hatta; bu biraz geç bile kaldı!
Öyle görülüyor ki; yükseklik kaybeden ve giderek aşağı inen AKP, yükselmek için balonun içindeki safraları aşağı atarak, hafiflemeyi tercih etmiş ve hatta bu yönde uygulamalara da başlamıştır.
Başlamıştır da; balondan atılan safra  çuvalları yere düşünce patlar ve kullanılamaz hale gelir!. AKP’nin bu patlayan safraları yeniden nasıl kullanabileceğini ve atılan safraların durumu göz önünde dururken, balona yeni safraları nasıl alacağını çok merak ediyorum!.