BALKANLAR'DAN KAR GELİYOR

Meteorolojiden alınan son bilgiye göre Türkiye, Balkanlar'dan gelecek soğuk hava dalgası ve kar yağışının etkisine giriyor.
03.01.2019
257 kez okundu

Edinilen bilgiye göre Türkiye önce Ege üzerinden gelen yağışlı hava sisteminin daha sonra da Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasının etkisine girecek. Yağışlar Keşan, Malkara, İpsala civarında; akşam saatlerinde Edirne, Uzunköprü, Kırklareli, Demirköy, Enez, Vize Pınarhisar, Babaeski'de; gece geç saatlerden itibaren Tekirdağ, Muratlı, Lüleburgaz, Çorlu, Ergene, Çerkezköy, Çatalca, Saray, Kapaklı'da; sabah karşı ise Marmaraereğlisi, Silivri ve İstanbul'da kara dönüşecek. Poyrazın da etkili olması bekleniyor.
SICAKLIKLAR DA ÖNEMLİ DÜŞÜŞLER OLACAK
Kar yağışının etkili olmasıyla birlikte Trakya'da hava sıcaklığının gün içinde 2-3 derece gece saatlerinden itibaren 0 derecenin altına ineceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının 0 dereceye düştüğü bölgelerde kar birikimi 5 ile 20 santim arasında değişebileceği de açıklanırken, "Cuma sabah saatlerinde buzlanma ve don olayları gerçekleşebilir. Sabah saatlerinde bir süre ara veren kar Cuma akşam saatlerinden itibaren yeniden başlayacak ve Tüm Trakya'da etkili olacak. Bu süreçte kar kalınlıkları bazı yerlerde 30 santime kadar ulaşabilir. Cuma gecesi ve cumartesi gün boyu sürecek kar yağışı ulaşımda sorunlar yaşatabilir. Cuma ve cumartesi özellikle Tekirdağ, İpsala, Tekirdağ Keşan ve Tekirdağ, Çanakkale, Çorlu-Demirköy ve Çorlu-Edirne yollarını kullanan sürücüler için trafikte ciddi aksamlar meydana geleceğini ve ayrıca kar yağışı özellikle Çanakkale ve ilçelerinde çok yoğun yağacağından İzmir karayolunu kullanacak sürücülerin yoğun tipi beklendiğinden dikkatli olması gerekmektedir" ifadeleri kullanıldı.


İHA