AVCILAR DERNEĞİ BAŞKANI SADIK AKÇAY: TÜRK AVCISINA İFTİRA ATILIYOR

Malkara Avcılar Atıcılar Derneği Başkanı Sadık Akçay, son zamanlarda avcılara atılan iftiraların asılsız olduğunu dile getirdi.
12.06.2019
196 kez okundu

Gerçek olmayan haberlere tepki gösteren Başkan Akçay, gazetemiz Devrim’e yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Son günlerde yerel basın ve sosyal medyada çıkan haberlerde ‘kaçak avcılar Trakya’da, tilki, yaban hayvanı bırakmadı’ gibi haberler okuyoruz. Kaçak avcılar bizi ilgilendirmiyor. Biz onlara avcı demiyoruz. Trakya’da 25 bin civarında sertifikalı bilinçli avcı bulunmaktadır. 3-5 kendini bilmezin yaptığı olay bütün avcılık camiasına mal edilemez. Süresiz avcılık yasaklansın diyenler araştırsın bakalım avcının yılda kaç gün ava gittiğini. Avcı yılda sadece 20 gün ava gidebiliyor. Sayın Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu Başkanı yerel basında bir avcının sadece 100 TL harç bedeli ödediğinden bahsediyor. Bir avcı yılda devlete 400 TL harç ve avlanma bedeli ödemektedir. Avcılar doğaya olan sevgilerini devlete harç bedeli ödeyerek göstermektedir.
İFTİRA ATANLARI İSPATA DAVET EDİYORUM
Sürdürebilirlik avcılık için en çok doğayı ve yaban hayatını koruyan avcılar Türkiye’nin her köşesinde, Trakya’nın her bölgesine, Bakanlık ve Dernekler iş birliği ile binlerce çil ve keklik salınmıştır. Benim sertifikalı, belgeli bilinçli avcım, tilkiye, karacaya, kuşa silah sıkmaz. Bize iftira atanları ispata davet ediyorum.
EKONOMİYE DE KATKI SAĞLAR
Biz dernekler olarak çiftçimizin Tarım ürünlerine zarar veren yaban domuzları ile yıllardan beri mücadele ediyoruz. Tekirdağ, Kırklareli, Edirne Orman Su İşleri Müdürlüğü’nün her yıl gece gündüz yaptığı denetimlerde yüzlerce ruhsatsız av tüfeği ve belgesiz kişiler yakalanarak gerekli işlemler yapılmıştır. Burada devletin yapması gereken Türkiye’de sayıları yüz binleri bulan Kayıt dışı yivsiz tüfeklere af çıkartılarak kayıt altına alınması kaçak avcılığı önleyeceği gibi ekonomiye de katkısı olacaktır.
Buradan Avcılık Federasyonlarına da sesleniyorum. Asılsız ithamlarla camia karalanmak istenmektedir. Acil olarak toplanılarak bir rapor hazırlanıp Devlet yetkililerine ulaşılmalıdır.”
Önder TABAK