Atatürk'ün kaldığı ev bakımsızlıktan dökülüyor

Muratlı’da Atatürk’ün 3 Haziran 1936 yılında ilçeye geldiği ve kaldığı ev bakımsızlıktan dökülüyor. Bakımı Tekirdağ İl Kültür Müdürlüğü’ne ait olan Atatürk evinin perdelerinin yırtık, duvarlarının çatlak olması dikkat çekiyor.

Atatürk'ün gelişini bugünkü gibi hatırladığını belirten 91 yaşındaki Muazzez Arda, evin bakımsız olduğunu, perdelerin yırtıldığını ve duvarların çatladığını söyledi. Arda, "Atatürk’ün evinin durumu hiç iyi değil. Zindan gibi karanlık, gece görseniz korkunç bir durumda. Korkarsınız. O bizi aydınlattı ama biz onun evini aydınlatamıyoruz. Bakımsız, perdeleri gördüğünüz gibi yırtık. Bir aralar güzel bir şekilde bakılıyordu ama şimdi bakımsız. Hiçbir ışık ve bakım yok. İnsanların gelip, görüp, gezebileceği bir ev olmasını istiyorum. Atatürk’ün evinin ışıklandırılmasını, bahçesinin kapısının olmasını istiyorum. Bu evin bakımının olmasıyla birlikte buraya diğer ilçe olsun ve iller olsun öğrencilerin getirilmesi ve buradaki tarihi bilmelerini istiyorum” dedi.

DÜN GİBİ HATIRLIYORUM
Mustafa Kemal Atatürk'ün Muratlı ilçesine geldiğinde  ilkokul birinci sınıfa gittiğini belirten Arda şunları söyledi; "Atatürk geldi, ben o zamanlar ilkokula gidiyordum. 1. sınıftım. O gün Haziran ayıydı ve okullar kapalıydı. O zamanlar hoparlör yoktu davul çalarak kahyalar bağırırdı. Atatürk geldi, toplanın diye bütün öğretmenlerimiz bizi topladı. Biz de Hükümet binasının önüne geldik. Hükümetin önünden bütün erkanlar, çalışanlar çıktı. Bir beyaz trenle geldi Atatürk. Nutuklar okunarak karşılandı. Trakya bölgesinde yaşayan herkes geldi. Bütün köylerden, kasabalardan insanlar buradaydı. Hepimiz Atatürk’ü karşıladık. Çok kalabalıktı. Bizim için Atatürk’ün buraya gelmesi büyük bir onur. O kadar yerden sadece Muratlı’yı seçmiş."

BÜYÜK ADAM GELİYOR DENİNCE KORKTUK
Önce Atatürk'ün gelişinden korktuklarını ifade eden Muazzez Arda, "Büyük adam geliyor denince korktuk. Bir de baktık ki o da bizim gibi insan. Çok beğendik, çiçekler verdik ona, o da bizim saçlarımızı okşadı. O kadar kalabalık talebe yoktu o zaman. Bir de okullar tatil olunca. Etraf kasaba ve köyden geldiler. Çok kalabalıktı, her yer insan doluydu. Sonra trenden indi. Konuştuk, konuştular, geldi bu kapıdan girdi. Atatürk bu kapıdan eve girdi. Atatürk’ü bir daha görme şansım olmadı. Televizyonlarda görüyorduk" diye konuştu.
Tutku AKBAŞ


Diğer Haberler

Polis oto pazarlarını didik didik aradı

Polis oto pazarlarını didik didik aradı

Tekirdağ’da faaliyet gösteren oto pazarına yönelik, polis ekipleri tarafından uygulama gerçekleştirildi. Uygulamada herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadı.
TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

TARLA GÜNÜ DÜZENLENDİ

Ergene’de İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Oleik Ayçiçeği tanıtımı yapılıp, Tarla Günü düzenlendi.
8. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali başladı

8. Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali başladı

Geleneksel hale gelen ve bu yıl 8.'si düzenlenen Çorlu Belediyesi Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali başladı.
TEKİRDAĞ RAKISI TEKİRDAĞ’DA KALMALI

TEKİRDAĞ RAKISI TEKİRDAĞ’DA KALMALI

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, MEY Tekirdağ İçki Fabrikası ve Şarköy İçki Fabrikası’nın son durumu ile Büyükşehir Belediyesi’nin güncel çalışmaları hakkında basın toplantısı gerç...
Akın akın dönüyorlar: Kuyruk 4 kilometre

Akın akın dönüyorlar: Kuyruk 4 kilometre

Yıllık izinlerini memleketlerinde geçirip Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşadıkları bölgelere dönen gurbetçiler, Kapıkule’de 4 kilometre kuyruk oluşturdu. Sağanak yağışın altında Kapıkule’den çıkış y...
ANKET
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sizce Çorlu nun en büyük sorunu nedir?
Sonuçları Göster
FİRMA REHBERİ
Tekstil
Yapı - İnşaat