ATATÜRK ORTAOKULU’NDA ŞÜPHELİ RANT!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Saray’da bulunan Atatürk Ortaokulu’nun 200 bin TL harcanarak tadilattan geçirildiğini, okulların açılmasına bir hafta kala eğitime kapatıldığını belirterek, Milli Eğitim Bakanı’na sordu: “Okul riskli ise neden 200 bin TL harcanarak tadilat gördü?”
11 10 2019
353 kez okundu

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde; İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin yoğun olarak hissedildiği Tekirdağ’da birçok okulun hasar gördüğünü belirterek, “Bazı okullar, boşaltılırken, bazı okulların belli bölümleri kapatılmıştır. Tekirdağ’daki okulların depreme dayanıklılık açısından testi yapılmış mıdır?” diye sordu. Aygun, Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu binasının 200 bin TL harcanarak çatısından, duvar onarımı ve badanasına kadar geniş kapsamlı bir tadilattan geçirildiğini, okulların açılmasına bir hafta kala eğitime kapatıldığını belirterek, “Okul riskli ise neden 200 bin TL harcanarak tadilat gördü? Kamu kaynakları neden çarçur ediliyor” diye sordu.
Aygun, veli, öğretmen ve öğrencilerin okullara ilişkin deprem riski nedeniyle tedirgin olduğunu belirterek, “Tekirdağ’da kaç okulun depreme karşı güçlendirmesi yapılacaktır?” diye sordu. Deprem riski nedeniyle kapatılan Atatürk Ortaokulu ve 75. Yıl İlkokulu öğrencilerinin mağdur olduğunu ve okullarının daimi durumlarına ilişkin endişeli olduklarını anlatan Aygun, yaşanan sıkıntılara işaret etti.
İMAM HATİP OKULUNA KAYDIRILAN ÖĞRENCİLERİN DİPLOMASI NE OLACAK?
Aygun, Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin şu anda  Saray Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne sevk edildiğini vurgulayarak, “Anadolu İmam hatip lisesi öğrencileri sabah saatlerinde eğitim alırken, Atatürk Ortaokulu öğrencileri saat 14.00-20.00 arasında eğitim almaya başlamıştır. Atatürk Ortaokulu öğrencileri, mezun olduğu zaman, diplomalarında hangi okulun adı yazılacaktır?” diye sordu.
Aygun, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:
1. Tekirdağ Çorlu Ortaokulu binasının depremde hasar gören bir bloğu boşaltılmıştır. Üç bloklu okulun iki bloğunda tekli eğitimden, ikili eğitime geçilmiştir. Eğitime kapatılan 32 derslik bulunan blok yıkılacak ve yenisi yapılacak mıdır? İkili eğitim nedeniyle öğlenci olan çocuklar, saat 19.30’a kadar ders başı yapmaktadır. Hem veli, hem öğretmen hem de öğrencilerin mağdur olmasına yol açan bu eğitim saatlerine devam edilecek midir?
2. Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Atatürk Ortaokulu binası, 2019-2020 eğitim öğretim dönemine başlanmadan önce 200 bin TL harcanarak, çatısından, duvar onarımı ve badanasına kadar geniş kapsamlı bir tadilattan geçirilmiştir. Bu kadar geniş kapsamlı tadilat gören okul, okulların açılmasına bir hafta kala eğitime kapatılmıştır.  Okulun sağlamlık testinden geçemeyerek, hakkında olumsuz Teknik Rapor hazırlandığı öğrenilmiştir. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yazıları doğrultusunda okulun mevcut haliyle eğitim ve öğretime devam edemeyeceği yönünde karar alınmıştır.  Okulun, eğitime açılması riskli ise 200 bin TL tutarındaki tadilat neden yapılmış, kamu kaynakları çöpe atılmıştır?
Defne Tuğçe AYAZ

Whatsapp
google_160x600