ATATÜRK EVİNİN TEMELİ ATILDI

Kırklareli’nde yapılan ve binlerce ziyaretçiyi ağırlayan, Trakya Kalkınma Ajansı desteğiyle Ergene’ye de yapılacak olan Atatürk Evi için, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. yıl dönümünde Çorlu Belediyesi tarafından İstanbul girişinde bulunan İrem Kot Parkında temel atma töreni düzenlendi.
10 11 2019
416 kez okundu

Çorlu’nun İstanbul girişinde yapımına başlanan ve yapıldığı yer itibariyle tartışma konusu olan Atatürk evinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine eski Çorlu Kaymakamı ve şuan Tekirdağ Vali Yardımcısı Ali Dursun, Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı, 5. Kolordu Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Candan Yüceer, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Baro Başkanı Avukat Sedat Tekneci, CHP İlçe Başkanı Özgür Ertaş, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş ve çok sayıda davetli katıldı.


BU UĞURDA BİR ÖMÜR HARCADI
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt; “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 81.yıl dönümünde ona olan sevgimizi, saygımızı, özlemimizi, minnet duygularımızı göstermek için bugün bir kez daha bir aradayız. Mustafa Kemal vatanına ve ulusuna çok yüce duygularla bağlı, vatan savunmasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisi tutku derecesinde olan, yaşarken ve öldükten sonra da maddi ve manevi tüm varlığını ulusuna adayan bir devlet adamı ve bir komutandı. Onun en büyük ideali Türk ulusunun en medeni ve refah seviyesi yüksek bir millet olarak varlığını sürdürmesiydi. Memleketin mutlaka çağdaş, uygar, yepyeni olması onun için bir hayat davası idi ve bu uğurda bir ömür harcadı. Onun gösterdiği yolda ilerleyebilmek yani çağdaş medeniyeti yakalayıp aşabilmek, kendimizi çağdaş dönüşümlere göre yenileyebilmek, tahlil ve yaklaşımlarımızı klişelerden arınmış açık bir zihniyetle yapabilmek, mücadelemizi Mustafa Kemal’in irade gücü, azmi, bağımsızlık aşkı, cesareti, disiplini ve kararlılığıyla gerçekleştirmekle mümkündür. Düşünmek gerek bir ulusu ayağa kaldıran bu eşsiz zihni, yüzyılın dehasını düşünmek ve anlamak gerek. Çektiği zorlukların, içine girdiği çetin savaşların boşuna olmadığını düşünmek gerek” dedi. 
BORCUMUZU ÖDEMENİN EN ÖNEMLİ YOLU ÇALIŞMAK
Başkan Sarıkurt; “Atatürk’ü anmak için toplandığımız bu anlamlı günde onu anlamanın en doğru yolu; onu iyi okumak, sözlerini doğru yorumlamak ve onun izinden yürümektir diye düşünüyorum. Bizler bugün barış içerisinde bu güzel ülkede yaşayabiliyorsak, kadın ve erkeği ile omuz omuza dayanışma içerisinde çağdaş dünyada varlığımızı sürdürebiliyorsak, bilimde, sanatta, sporda dünya çağında başarılar elde edebiliyorsak tüm bu güzel duyguları ona ve onunla birlikte canları pahasına bu ülkeyi kuran kahramanlara borçluyuz. Ve bu borcumuzu ödemenin en önemli yolu çalışmak ve daha çok çalışmaktır. Hepimize düşen görev ülkemizi barış içerisinde muhafaza ederek dünyanın gelişmiş ülkeleri düzeyine çıkarmak demek. “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” demişti Mustafa Kemal Atatürk. İşte bu yüzden bugün burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasını yaşatmayı ve gelecek kuşaklara miras bırakmayı amaçladığımız Atatürk Evimizin temelini atmak için bir araya geldik. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” sözünden ilham alarak Atatürk Evi projemize bir noktada başlamış olduk. Projemizi duyurmamızın ardından vatandaşlarımızdan gelen güzel tepkiler bizleri daha mutlu etti, cesaretlendirdi. Tarihimize ve değerlerimize hep birlikte sahip çıktığımız için tüm halkımızla bir kez daha gurur duyuyorum. Atatürk evimizi hep birlikte inşa edecek, Atamıza olan derin sevgimizi ve bağlılığımızı bir kez daha göstereceğiz” diye konuştu.


SELANİK’TE DOĞDUĞU EVİN BİR BENZERİ OLACAKTIR
“İnşa edeceğimiz Atatürk Evi, Ulu Önderimizin Selanik’te doğduğu evin bir benzeri olacaktır” diyen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt; “Doğduğu, çocukluğu ve gençlik günlerinin geçtiği tarihi ev Atatürk Evi adıyla müzeye dönüştürülecek ve ziyarete açılacaktır. Biz de kentimizde Atatürk sevgimizi yaşatmayı ve onun yüce hatırasını bu şekilde onurlandırmayı arzu ediyor ve bunun için gayret gösteriyoruz. Bugün temelini atacağımız ve inşasına başlayacağımız Atatürk Evi projesiyle Atamızın evini Çorlu’da ziyaret edebilecek olmanın sevincini yaşıyoruz. Atatürk’ün hatıralarını yaşatırken bir yandan da çocuklarımıza önemli bir kültürel mirası bırakacağımıza inanıyorum. Bu mirasa az ya da çok gönülden gelerek maddi ve manevi destekte bulunan vatandaşlarımıza tekrar teşekkürü bir borç biliyorum” şeklinde konuştu.


TÜM KAZANIMLARI ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINA BORÇLUYUZ
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Böyle bir günde Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anmanın 81.yıl dönümünde böyle bir Atatürk Evi yapmanın da güzelliği içerisinde ebedi önderimizi ve bütün silah arkadaşlarını rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Milli mücadelenin Başkomutanı, yurdumuzun kurtarıcısı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk eşsiz dehasıyla tarihe yön vermiş büyük bir liderdir. Bizler Cumhuriyet nesilleri olarak bugün sahip olduğumuz tüm kazanımları Atatürk ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Bir konuyu daha açıkça söylemek istiyorum. Atatürk Türkiye’nin kalbidir. Ülkemiz ebediyen var olacaktır ve bu kalp de ebediyen atmaya devam edecektir. Atamızın en büyük eseri olan Cumhuriyeti yaşatmak ve yükselen yeni nesle emanet etmek bize düşen en büyük görevdir. Bu inançla Atatürk ilke ve devrimlerini yeni nesle anlatmaya devam edeceğiz. Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün eserlerini, fikirlerini ve hatırasını yaşatmak adına Çorlu Belediyemiz tarafından Atatürk Evi inşa edilecek olmasını da son derece anlamlı buluyorum ve bağlılığımızı simgeleyeceğini düşünüyorum. Gençlerimiz ve çocuklarımız Atatürk’ün hayatını, ilke ve devrimlerini daha iyi öğrenecek ve özümseyecektir. Atatürk’ün hatırasını yaşatmak konusundaki duyarlılığından dolayı Çorlu Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Sarıkurt ve arkadaşlarını ve bağış yapan bütün Çorluluları en içten duygularımla tebrik ediyorum” dedi.


BUTONA BİRLİKTE BASILDI
Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte temel atma töreni nedeniyle sahneye gelerek butona basmalarının ardından Atatürk Evi’nin temeli atıldı.


Levent SİLİSTRE – Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600