ATATÜRK’E YİNE SAYGISIZLIK

22 09 2020
217 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Eğitimci Mustafa Solak’ın şu yazısını okuyun, sonra da yine söyleyecekseniz söyleyin:

“18 Temmuz 2017’de öğretim programlarını yayımlayan MEB, bu programlara dayalı ders kitaplarını 3 yıldır okutuyor. Genel olarak değerlendirdiğimizde Atatürk’ün, Atatürk ilkelerinin, özellikle laikliğin geçtiği yerlerin azaltıldığını hatta kimi derslerden kaldırıldığını, padişahın, halifenin teslimiyetçi, işbirlikçi rolünü, Cumhuriyet’e karşı hilafet yanlısı Şeyh Sait, Menemen ayaklanmalarını gözden uzak tutarak yeni bir tarih anlayışı yaratılmaya çalışıldığını gözlemledim. Bu yıl da değişen bir şey yok.

İlköğretimden lise sonuncu sınıfa (4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12) kadar okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitaplarından Atatürk, Atatürk’ün din ve vicdan özgürlüğüne dair ünite, cümleler, görseller kaldırıldı. Öyle ki yeni kitaplarda Atatürk’e 1 kelime dahi değinilmiyor.

Tarih kitabında Atatürkçülük konuları azaltıldı. Sosyal Bilgiler 5. sınıf kitabında Atatürk ilkeleri çıkarıldı.

Önceki yıllarda ‘Çağdaşlaşan Türkiye’ ve ‘Yeni Türk Devletinin Temelleri’ ünitelerinde 7 sayfada anlatılan Atatürk ilkelerine yeni kitapta yer verilmedi.

Bakarsanız Atatürk’ün ismine kaç kez yer verilmiş, bunun anlamı saygısızlıktır.”

Mustafa SOLAK


CHP’DE 11 BİN İSTİFA VAR, PEKİ YENİ KAYIT NE KADAR?

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş, Halk TV’de, “CHP’den binlerce kişi istifa etti. Bu istifaları durduracak bir adım atılmalı. İstifa eden kişiler aranıp sorulmalı ve istifalar engellenmeli” demişti. CHP İl Başkanlığı, Yarkadaş’ın ismini vermeden yaptığı açıklamada “İddialar gerçeği yansıtmıyor, istifa eden de var, üye olan da... Üye olanların sayısı daha fazla” ifadesini kullandı. Yarkadaş ise açıklamaya “Sadece 2019’da 11 bin istifa var. Belgesi elimde” yanıtını verdi. Sadece Kadıköy’den istifa edenlerin sayısı 400’e yakın. Yarkadaş, “Üyesi olmaktan ve hizmet vermekten onur duyduğum partimle polemiğe girmek niyetinde değilim. Mevcut yönetim ise beni yalanlamaya çalıştığı ama bunu başaramadığı açıklamasında ‘Şu kadar kişi istifa etti ama ondan daha fazlası da üye oldu’ diyor” dedi ve şunları ekledi: “Elimdeki tüm verileri açıklayarak emektar partililerimizi üzmek ve bu tartışmayı uzatmak istemiyorum. Genel merkezimiz ihtiyaç duyduğu takdirde kendilerine güncel üye tablosunu takdim edebilirim. Kamuoyuna ve Atatürk’ün partisine gönülden bağlı olanlara saygı sunarım.”

Tam da iktidarın istediği şeyler oluyor, değil mi?


AĞUSTOS’TA 303 BİN 986 GAYRİMENKUL SATILDI

Ağustos ayında 303 bin 986 gayrimenkul satışı gerçekleşti. İlk sekiz ayda toplam gayrimenkul satış sayısı 1 milyon 727 bin 613 oldu.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Ağustos ayında tüm gayrimenkul türlerinde yapılan satış sayısı 303 bin 986 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında bu rakam 365 bin 179’du. İlk sekiz aydaki toplam satışlar sonrasında 320 milyar 169 milyon 180 bin 757 liralık beyan değeri üzerinden ödenen tapu harcı 11 milyar 637 milyon 571 bin 919 lira oldu” dedi.

İlk sekiz ayda en çok satış işleminin İstanbul’da gerçekleştiğini ifade eden Özelmacıklı “Tüm gayrimenkul türlerinde toplam satış adetlerine baktığımızda İstanbul’da ilk sekiz ayda 248 bin 403, Ankara’da 150 bin 317, İzmir’de 97 bin 248, Antalya’da 68 bin 411 ve Bursa’da 66 bin 236 satış işlemi gerçekleşti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık verilere göre 28 Ağustos itibarı ile  konut kredisi hacmi 274 milyar 277 milyon liraya ulaştı. Kredi oranlarında yaşanan artış sonrası krediye de talep azaldı.” dedi.

 

Firma Rehberi
Whatsapp
google_160x600