AT İZİNİ KURT İZİNE KARIŞTIRMAK..

08.11.2018
296 kez okundu
imbik@devrimgazetesi.com.tr

Şunu öncelikle söylemem gerekir ki; Sayın Devlet Başkanımızın ülkemiz gündemini değiştirmekteki maharetini ve becerisini öteden beri takdir eden biriyim! Hatta diyebilirim ki; dünyanın gündemini değiştirmeye çalışan ABD Başkanı Trump, bu konuda; Sayın Devlet Başkanımızın ayaklarına su bile dökemez!
Efendim, biz vatandaşlar yüksek enflasyon altında ezilip; domatesin kilosunun ortalama altı liraya, soğanın kilosu beş liraya çıkmasıyla, ekmeğin küçülmesiyle, elektrik ve doğalgaz zamlarıyla uğraşırken, birçok firma iflas ederken, yani; temel sorunumuz ekonomiyken Sayın Devlet Başkanımız çıkıyor, ‘Andımız’ konusunu gündeme getiriyor ve bu da yetmiyor: “Andımızı okumak isteyenler, ezanın Türkçe okunmasını isteyenlerdir!” diyerek, konuya daha farklı bir yorum getirerek, halkımızın kafasını karıştırıp, ekonomik sorunların (ki; bu sorunlar, kendisinin var olabilmesi ile ilgili sorunlardır)  tartışılmasını ikinci plâna atılmasını sağlıyor..
Evet, cumhuriyetimizin ilk yıllarında ezan Türkçe okunmuştur. Peki; bunun ne sakıncası var? Kur’an-ı Kerim’in ilk ayeti oku ile başlar. Peki, bu ‘Oku’ emri içinde ne barındırır? ‘Oku ve anla’ önermesini barındırır. Eğer böyle olmasaydı: Başka bir ayette şunu söylemezdi: “Ölülerinize Kur’an okumayın. Ben O’nu yaşayanlar anlasın diye gönderdim!”
Bu konuyu uzatabilirim. Ancak; kişisel kanaatime göre ve daha iyi anlaşılması bakımından, ezan ve hatta Kur’an Türkçe okunmalıdır ki; insanlarımız gerçek dini öğrenebilsinler ve buna göre yaşamlarını düzenlesinler.
Yüzde 99’u Müslüman olan halkımızın Kur’an-ı daha iyi anlaması için Kur’an-ı Kerim’in Türkçe okunması gereklidir. Ama; halkımızın bu dinin gerçeklerini öğrenmesini istemeyen vehhabi mezhebinin etkisiyle, halkımızın bu konuda cahil bırakılmak isteği; ezanın Türkçe okunmasını günah sayanlar tarafından işlenmiş ve işlenmekte olan bir günahtır.
Bakın; ünlü halk ozanımız Aşık Mahzuni Şerif bir türküsünde; tüm insanlık alemine indirilmiş olan, Kur’an-ı Kerim ile ilgili olarak, ne diyor:
“Hey Arapça söyleyenler,
Allah Türkçe bilmiyor mu?
İngilizce-Fransızca
Bize hitap kılmıyor mu?”
Görünen o ki; yaşadığımız bu günlerde, at izi – kurt izine; bilerek ve halkımızın bilinçlenmesini engellemek amacıyla, kasten karıştırılıyor.