ARTIK ÇORLU’DA YAPILIYOR

Özel Çorlu Vega Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Şükrü Arslan, yaptığı laparoskopik (kapalı yöntem) kalın bağırsak kanseri ameliyatı ile hastasını eski sağlığına kavuşturdu.
07.02.2018
2689 kez okundu

Bölgenin güçlü hastaneleri arasında yer alan ve yaptığı birçok başarılı operasyon ile adını duyuran Özel Çorlu Vega Hospital, başarılı cerrahi operasyonlarına gün geçtikçe bir yenisini daha eklemeye devam ediyor. Bağırsak kanseri hastalığı bulunan hastaya yapılan laparoskopi (kapalı yöntem) ameliyatı ile hastayı eski sağlığına kavuşturan Genel Cerrahi Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Şükrü Arslan, gazetemiz DEVRİM Muhabiri Tutku Akbaş’a özel açıklamalarda bulundu. Bağırsak tümörü ameliyatlarının birçok merkezde yapıldığını ancak bu ameliyatların bölgemizde kapalı yöntemle (laparoskopik) sadece İstanbul ve bazı üniversite hastanelerinde yapıldığını kaydeden Arslan, artık Çorlu’da da bu hizmeti hastalara verdiklerini, Çorlu ve bölgemizde yaşayan hastaların artık İstanbul veya başka şehirlerdeki hastanelere gitmek zorunda olmadıklarını söyledi. Arslan, “42 yaşlarında erkek hastamızın bağırsağın sol tarafında kitlesi vardı. Yapılan kolonoskopi ile kitleden biyopsi alındı ve sonuçta kitlenin malign yani kanser olduğu ortaya çıktı. Öncelikle hastaya ameliyat öncesi kemoterapi (neoadjuvant kemoterapi) verildi. Sonrasında ise hastaya ameliyat planladık ve bunu da kapalı ameliyat yöntemi yani laparoskopik olarak gerçekleştirdik. Laparoskopik yöntem karnı kesmeden sadece 4 adet küçük delikten yaptığımız başarılı bir operasyon şekli. Hastanın karnında büyük bir kesi olmadığından bu ameliyat sonrası hastalar hem daha az ağrı duyuyor, hem ameliyat günü ayağa kalkabiliyor, hem de karnını eskisi gibi gördüğünden sanki büyük bir ameliyat olmamış gibi hissediyor ve ameliyatı tolere etme durumu daha kolay oluyor. Dolayısıyla şu an da bağırsak kanseri hastalığında laparoskopik ameliyatı öneriyoruz ve bu tür ameliyatları biz hastanemizde yapıyoruz. Vatandaşımız artık İstanbul veya çevresindeki diğer hastanelere gitmek zorunda değil” dedi.
İYİLEŞME SÜRESİ 6 GÜN
Ameliyattan sonra 5-7 gün içinde hastanın yeniden eski sağlığına kavuştuğunu belirten Arslan, “Hasta ameliyattan sonraki ilk gün rahatlıkla yürüyor, 1 hafta sonra oral gıdayı tolere edebiliyor, kendi ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve birkaç hafta sonra da kemoterapi tedavisine başlamak gerekiyor. Kalın bağırsak kanserleri diğer kanserler gibi değil. Bağırsak kanserini ameliyatla ortadan kaldırıp, sonrasında kemoterapi tedavisi uygulandığında yaşam beklentisi oldukça uzun olan bir hastalık. Hatta hastalık karaciğere metastaz yapsa dahi, karaciğerdeki metastazları ameliyatla çıkartabiliyoruz, radyofrekansablasyon tedavisi ile yakabiliyoruz ya da embolizasyon ile tümöre giden damarı tıkayabiliyoruz. Dolayısıyla hasta kolon kanseri ise uygun tedavi sonrası uzun yıllar survi bekleyebiliyoruz” dedi.

ONKOLOJİK VAKALARIN TÜMÜ YAPILIYOR
Özel Çorlu VegaHospital bünyesinde birçok onkolojik hastalıkların operasyonlarını yaptıklarını söyleyen Arslan, “Yaptığımız gözlemde bölgemizdeki kanser hastaların çoğunun tedavi için İstanbul’a gitmekte olduğunu, oraya giden hastaların ise maliyet, uzun süre evden uzak kalma, ameliyat sonrası kontrollerin zorluğu ve acil durumlarda ameliyatı yapan doktora ulaşım zorluğu gibi dezavantajları yaşadıklarını gördük. Kliniğimizde sadece bağırsak tümörü değil aynı zamanda tiroid, meme, mide ve pankreas tümörlerinin ameliyatları da yapılıyor. Hatta karaciğer tümörü ameliyatları için ise hazırlık aşamasındayız. Bu saatten sonra da VegaHospital, bölgemiz için iyi bir alternatif konumuna gelmiş durumda. Bundan sonra bütün onkolojik vakaların operasyonlarını burada yapacağız” dedi.
Tutku AKBAŞ