AMATÖR LİGLERDE YABANCI DURUMU

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye’de Süper Lig ve TFF 1. Lig’de oynayan yabancı uyruklu futbolcularla ilgili, Meclise kapsamlı bir dosya sundu. Raporda amatörlere de yer verildi.
11 01 2020
174 kez okundu

Rapora göre bu sezon Birinci Amatör Lig seviyesinde mücadele eden kulüplerde 52, İkinci Amatör Lig seviyesinde mücadele eden kulüplerde ise 31 yabancı futbolcu TFF’ye tescil edilmiş durumda. Yani hali hazırda Türkiye’de toplam 83 tescilli yabancı uyruklu futbolcu bulunmakta. Lakin bu sayı transfer dönemi sonrası artabilir.
Amatör futbolcu lisansı çıkartan 83 yabancı uyruklu futbolcunun 58’I daha önceden kendi ülkelerinde lisanslı futbolcular olurken, kalan 25 futbolcu ise ilk lisansını Türkiye’de çıkarttı. Amatör liglerde mücadele eden yabancı uyruklu amatör futbolcuların yaş ortalaması ise 25. Sezon başında Türkiye’den yurt dışına giden ve gittikleri ülkede başka takımlarda oynayan yerli futbolcu sayısı da 129.
AMATÖR FUTBOLCU SAYISINI ETKİLEDİ
Bilindiği gibi TFF bu sezon itibarıyla BAL ve her ilin en üst amatör liginde yabancı oynatmayı yasakladı. Bu durumun da amatör futbolcu sayısını az da olsa etkilediği görülüyor. 2017-18 sezonunda ilk transfer tescil dönemi sonrası sadece İstanbul’da yabancı futbolcu sayısı 84’ken Türkiye genelinde bu rakam 115’ti.
Ahmet Can AYDIN

Whatsapp
google_160x600