ALBAYRAK ODA VE BORSA BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Ticaret Borsaları Başkanları ile bilgilendirme toplantısında bir araya geldi.
14.02.2019
183 kez okundu

Süleymanpaşa ilçesinde bulunan Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına, Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Fatih Ünsal, TESKİ Genel Müdür Vekili Dr. İbrahim İçöz Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Kaan Gaytancıoğlu ve Atabey Baytöre, Başkan Danışmanı Neşat Erdoğan, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Günay, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsaları Başkanları ve temsilcileri katıldı.
BENİMSETEBİLMEK İÇİN ÇOK ÇABA VERDİK
Program öncesinde bir açılış konuşması gerçekleştiren Başkan Kadir Albayrak, “30 Mart 2014 tarihi Tekirdağ için çok önemli bir dönüm noktası. 91 yıllık Tekirdağ’ın ismi büyükşehir ile birlikte Süleymanpaşa oldu. Tekirdağ 1 milyonu aşan nüfusuyla bir bütün şehir oldu. Tüm ilçelerimizin ortak ismi oldu. Ama maalesef vatandaşlarımıza büyükşehir kavramını tam manasıyla anlatamadık, onları büyükşehir için hazırlayamadık. Bunda hepimizin sorumlulukları var. Resmi kurumların da, siyasi parti temsilcilerimizin de, sivil toplum örgütlerinin de bunda sorumlulukları var. Yani vatandaşlarımız büyükşehir olunduğunda ne ile karşılaşacaklarını bilmiyorlardı. Büyükşehri vatandaşlara benimsetebilmek için çok çaba verdik” dedi.
KENTİMİZİN 5 YILINI BİRLİKTE PLANLAYACAĞIZ
Tekirdağ’ın 5 temel vizyonuyla birlikte çok önemli bir potansiyeli olduğunu ve bu potansiyelin daha da yukarı çıkarılması için çalışılması gerektiğini belirten Başkan Albayrak, “Güçlü sanayisi, tarım ve hayvancılığı, lojistik yatırımlarıyla, turizmi ve üniversitesi ile çevreye duyarlı, kentleşmesini tamamlamış, yaşanılabilir, güvenli ve mutlu bir Tekirdağ vizyonuyla çıktık yola. Bütün vizyonlarımız kentimiz için çok önemli ve çok kıymetli. Sanayi vizyonu da önemli vizyonlarımızın başında geliyor. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, kentimizin gelişimi açısından sanayicimize destek olmak durumundayız. Tekirdağ, sanayi denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden bir tanesi. Bin 542 tane sanayi kuruluşumuz var. 13 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. Avrupa Serbest Bölgesi var kentimizde. Sanayi gelişmişliğinde Türkiye’de 10’uncu sıradayız. Çok büyük bir üretim potansiyelimiz var ve bu potansiyelin daha da yukarı çekilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak sürekli sanayicilerimizle bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmamız gerekiyor. Halkımız önümüzdeki dönemde de bizleri bu göreve layık görürse yapacağımız ilk işimiz Ticaret Sanayi Odalarımızla, Ticaret Borsalarımızla, sanayicilerimizle bir araya gelmek olacak. Hep birlikte kentimizin 5 yıllık planını yapacağız” dedi.


TEKİRDAĞ İÇİN EL ELE VERMELİYİZ
“Burası öyle bir şehir ki, hem tarım ve hayvancılık hem de sanayi çok büyük öneme sahip” diyen Albayrak, “Tarımda da Türkiye’nin başkenti konumundayız. Çiftçimize ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımız için de çok güzel hizmet ve projelerimizi hayata geçirdik. Allah kentimize her türlü doğal güzelliği vermiş. Sanayi ve tarım potansiyelimizin yanında turizm vizyonumuzda kentimizin gelişimi açısından çok önemli. Her türlü turizme uygun bir şehirde yaşıyoruz. Aynı zamanda iki deniz ile komşuyuz. Bunun yanı sıra çok gelişmiş ve önemli çalışmaların yürütüldüğü bir eğitim kurumumuz var. Namık Kemal Üniversitemiz her geçen gün büyüyen ve sıkça adından söz ettiren güzide bir eğitim kurumu. 38 bin 500 öğrenciye sahip üniversitemiz. Her ilçemizde meslek yüksekokulları var. 3-4 ilçemizde mühendislik fakültesi var. Dolayısıyla üniversite vizyonumuz da çok önemli. Bunun yanında lojistik açıdan çok önemli bir konumda yer alıyoruz. 10 tane limanımız var. Asyaport Limanı, bunların en önemlisi. Tekirdağ’ımız hızla büyüyor. O yüzden de büyükşehrin 2’nci döneminde hepimize büyük görevler düşüyor. Öncelikle şehrimizin milletvekilleri bir araya gelmek zorundalar. Bu, kentimiz için şart. Güzel Tekirdağ’ımız için el ele vermeliyiz” şeklinde konuştu.
HERKESE EL UZATACAĞIZ
Konuşmasında Tekirdağ’ın nüfus artışına da değinen Başkan Albayrak, yatırımlarını nüfus artışını da planlayarak gerçekleştirdiklerini söyledi. Başkan Albayrak, “Nüfusumuz hızla büyüyor. Görev süremizin başından bu yana Tekirdağ’ın nüfusu 155 bin artmış. Dolayısıyla çalışmalarımızı yaparken artan nüfus artışını da göz önünde bulundurmalıyız. Vatandaşlarımızın her yıl derslik ihtiyacı artıyor. Biz, 11 ilçemize 11 okulu da bu yüzden yaptık. Sadece okul yapmakla da kalmadık il genelinde 125 tane okulun her türlü bakım - onarım işini gerçekleştirdik. Bunu asli görevimiz olmadığı halde yaptık. Çocuklarımız için, geleceğimiz için eğitime önem vermek durumundayız. Aynı şekilde yaklaşık 110 tane caminin de ihtiyaçlarını karşıladık. Görevimiz olmadığı halde bunları yapıyoruz. Karşılığında da bir şey beklemiyoruz. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, herkese el uzatacağız” ifadelerini kullandı.
TANITIM SUNUMU YAPILDI
Başkan Albayrak’ın konuşmaların ardından TESKİ Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Sema Kurt, Tekirdağ İli Sanayi Envanteri Tanıtımı sunumunu yaptı. Sunumda görsel sunu eşliğinde bilgiler veren Daire Başkanı Sema Kurt, sunumun ardından katılımcılar tarafından sorulan soruları da cevaplandırdı. Toplantının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Tekirdağ Sanayi Envanteri adlı kitap, programa katılanlara hediye edildi. 
Ahmet Can AYDIN