AİLELERİ SEVİNDİREN KARAR

Çorlu Tren Kazası davasında iki gün devam eden duruşmayı değerlendiren avukat Evren İşler, \"Mahkemenin bu bilirkişi raporuyla yargılama yapmasının imkansız olduğu anlaşıldı. Bilirkişiler TCDD yönetimini aklamış\" diye konuştu.
12 09 2019
429 kez okundu

Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesince Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nin salonunda devam edilen duruşmaya, sanıklar TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Halkalı 14. Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, köprüler şefi Çetin Yıldırım ve hat bakım onarım memuru Celaleddin Çabuk, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar ile tarafların avukatları katıldı.
TÜM YETKİLİLERDEN ŞİKAYETÇİYİM
Kazada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, kaza günü oğlunun, ayrıldığı eşiyle trene binerek dedesi ve babaannesini görmek için Uzunköprü ilçesine gittiğini söyledi. Oğlunun Uzunköprü’den dönüşte trenden kendisini görüntülü aradığını anlatan Sel; "Ben çocuğumun eve gelmesini beklerken, televizyonlarda, ’Tren kazası oldu’ şeklinde alt yazı geçti. Hemen yola çıktım. Ben yoldayken habere yayın yasağı gelmişti. Saat 20.00 gibi olay yerine ulaştım. Önce su taşıyan araca bindim, ardından traktörle kaza yerine ulaştım. Sonra beni hastaneye yönlendirdiler. Saat 23.00 gibi oğlumun öldüğü haberini aldım. İki bilirkişiden şikayetçiyim. Sadece 4 sanık buraya getirildi. Diğerleri dışarıda bırakıldı. İddianameyi de kabul etmiyorum. Tüm yetkililerden şikayetçiyim" dedi.
Daha sonra TCDD A.Ş vekili avukatlar ile Tekirdağ Barosu avukatları davaya müdahil olma talebinde bulundu. Taraf avukatlarının dinlenmesinin ardından iddia makamı Cumhuriyet savcısı mütalaasını açıkladı.
Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, TCDD A.Ş ve Tekirdağ Baro Başkanlığının davaya müdahil olma taleplerinin reddini, bilirkişi tespiti açısından üniversitelerden bilirkişi vasfına sahip öğretim üyelerinin isimlerinin belirlenmesini, TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Demiryolu Bakım Servis Müdürlüğünde bakım servis müdür vekili Mümin Karasu, Tevfik Baran ve Levent Kaytan’ın dinlenmesini, talep edilen delillerin toplanması için usul ve işlemlerin yapılmasını, kazada yaralananların tedavi gördüğü hastanelere müzekkere yazılarak tedavi evraklarının istenmesini, sanık Turgut Kurt’un adli kontrol altına alınmasını, sanıklar Özkan Polat ve Çetin Yıldırım hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin devamını, sanık Celalettin Çabuk hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını istediğini belirtti.
MAHKEME KARARINI GECE YARISI AÇIKLADI
Yaklaşık 15 saat süren duruşmanın ardından Mahkeme, aranın ardından, TCDD A.Ş ve Tekirdağ Baro Başkanlığının davaya müdahil olma taleplerinin reddine, bilirkişi tespiti açısından üniversitelerden bilirkişi vasfına sahip öğretim üyelerinin isim listelerinin istenmesine, TCDD görevlileri Mümin Karasu, Tevfik Baran ve Levent Kaytan’ın tanık olarak dinlenmesine, suç duyurusunun deliller toplanmasından sonra değerlendirilmesine, talep edilen delillerin toplanması için usul ve işlemlerin yapılmasına, sanık Turgut Kurt’un adli kontrol altına alınmasına, sanıklar Özkan Polat ve Çetin Yıldırım hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin devamına, sanık Celalettin Çabuk hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına hükmetti.
UMUTLAR ARTTI
8 Temmuz 2018’de yedi çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 340 kişinin yaralandığı tren katliamıyla ilgili davanın iki oturumda tamamlanan duruşmasını ve yeni bilirkişi atanması yönündeki mahkemenin ara kararını değerlendiren Avukat Evren İşler, “Eskiye oranla bir parça daha fazla umutluyuz. Ara karar bütün sorumluların yargı önüne getirileceğini garanti altına almıyor ama TCDD üst yönetiminin mahkemeye getirilmesinin önünün açıldığını gösteriyor” dedi.
Yaklaşık 2 gün ve toplamda 27 saat süren duruşmanın ardından TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü davaya katılma talebinde bulundu. Aileler duruşma sonrasında gece saatlerinde açıklama yaptı. Aileler burada yaptığı açıklamada, “Duyabileceğimiz en olumlu kararları duyduk. En azından talepleriniz doğrultusunda çıkan kararlar bir nebze olsun ışık gösterdi” ifadelerini kullandı.
10 ARALIK’A ERTELENDİ
Öte yandan mahkeme heyeti savunmaların alınmasının ardından davayı 10 Aralık 2019 tarihine erteledi.
Levent SİLİSTRE

Whatsapp
google_160x600