ADLİYE ÖNÜNDE SESSİZ NÖBET

Çorlu’da 25 kişinin öldüğü, 340 kişinin yaralandığı tren kazasında savcılığın bazı sorumlular hakkında ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ kararı vermesi üzerine aileler ve yakınları Çorlu Adliyesi’nde iki saatlik sessizlik eylemi yaptı.
19.04.2019
314 kez okundu

İlçeye bağlı Sarılar Mahallesi’nde geçtiğimiz 8 Temmuz günü meydana gelen, 25 kişinin hayatını kaybettiği 340 kişinin yaralandığı tren kazasında savcılığın dosyada bazı sorumlular hakkında ‘kovuşturmaya gerek yoktur’ kararı vermesi üzerine kazada hayatını kaybedenlerin aileleri ve kazadan yaralı olarak kurtulanların avukatları bu karar itiraz etti. İtirazın ret edilmesi üzerine kazada ölenlerin aileleri ve yakınlarıyla kazada yaralananlar Çorlu Adliyesi bahçesinde sessiz bekleyiş eylemi başlattı.
KOVUŞTURMAYA NEDEN YER YOKTU?
Kazada 14 yaşında kızı Bihter Bilgin ile, kız kardeşleri Emel Duman, Derya Kurtulmuş ve 6 aylık yeğeni Beren Kurtulmuş’u kaybeden Zeliha Bilgin, “Biz bugün burada sessiz bir şekilde sonucu bekliyoruz. Yaptığımız hiçbir etkinlikte taşkınlığımız yok. Bizim hiç siyasetle ya da bir karşı tarafla öyle bir görüşümüz de yok. Biz evlat kaybettik. Anne, baba, kardeş, eş kaybettik. Burada kovuşturmaya neden yer yoktu? Bizim sadece, tek beklentimiz bir cevaptı” dedi. Bu sırada toplanan kalabalık, “Sorumlular yargılansın. Adalet istiyoruz” yazılı pankart açınca, polis adliye bahçesinde pankart açmak yasak olduğu için duruma müdahale etmek zorunda kaldı ve kısa bir süre gerginlik yaşandı.


TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞIDIR
Kazada 6 aylık kızı Beren ve eşi Derya Kurtulmuş’u kaybeden Melih Kurtulmuş’un avukatı Yunus Tuğlu, iddianamenin tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirterek, “Meydana gelen tren kazasında şu anda iddianame düzenlenmiş durumda ve duruşma günü de belirlendi. Ancak düzenlenen iddianame bizlerde hayal kırıklığı yaratmış durumda. Sadece dört tane kontrol görevlisine dava açılmış durumda ve onların yargılaması yapılacak. Diğer sorumlular ile ilgili olarak ise Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından takipsizlik kararı verildi. Bizler bu takipsizlik kararına itiraz ettik. Bizim kanaatimize göre sorumlular halen yargılamadan kaçırılmışlardır. Biz meydana gelen tren kazasında tek sorumlunun dört tane kontrol görevlisi olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle de adaletin henüz gerçekleştirilmediğini düşünüyoruz. Adaletin sağlanmasını adli makamlardan bekliyoruz. Özellikle itirazlarımızın kabul edilmesini ve diğer sorumluların da yargı önüne çıkartılmasını bekliyoruz. Meydana gelen tren kazası çok acı bir olaydır. Benim müvekkilimin de 6 aylık bebeği ve eşi bu kazada vefat etti. Halen onların acısını yaşamaktadır. Vefat eden 25 kişinin kanları yerde kalmıştır. Adalet bekleyen yakınları bu acıları yaşamaktadır. Sorumluların bir an önce yargılanmalarını ve gereken cezaların da verilmesini istiyoruz” diye konuştu.
SONUNA KADAR TAKİPÇİSİYİZ
CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, asıl sorumlular hakkında hiçbir şey yapılmadığını belirterek, "Meydana gelen Tren kazasındaki dosyadan çıkan takipsizlik kararı ile ilgili olarak dört tane memura faturanın kesilmesine haykırmak için buradayız. Asıl sorumluların yargılanmaması asıl üst düzey yöneticilerin yargılanmamasından dolayı ve verilen takipsizliğe dur demek için aileler ile beraber Çorlu Adliyesi’ndeyiz. Gerçek sorumlular da bulunana kadar bu işin takipçisi olacağız" dedi.
Defne Tuğçe AYAZ