ADI ‘KAHRAMAN SARILAR’ MAHALLESİ OLSUN

AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş ve Ergene İlçe Başkanı Hamdi Sarıer, yaşanan elim tren kazası sonrası yaralılara ilk ulaşan ve birçok vatandaşın hayatını kurtaran Sarılar Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlara teşekkür ziyareti gerçekleştirdi.
12.07.2018
980 kez okundu

8 Temmuz 2018 Pazar günü Edirne’nin Uzunköprü ilçesi ile İstanbul Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonu, Tekirdağ’ın Muratlı ile Çorlu ilçeleri arasında bulunan Sarılar Mahallesi'nde raydan çıkarak devrildi. Metrelerce sürüklenen trende bulunan yolcular büyük korku ve dehşet yaşadı. Kazada 362 yolcu ve 6 personelden, 341’i yaralanırken 24 kişi de hayatını kaybetti. Yaşanan elim tren kaza sonrası AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş, Ergene İlçe Başkanı Hamdi Sarıer ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri, kazası sonrası yaralılara ilk ulaşan ve birçok vatandaşın hayatını kurtaran Sarılar Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlara teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Köy halkının, yaşanan kazada olağanüstü bir gayret gösterdiğini belirten AK Parti Ergene İlçe Başkanı Hamdi Sarıer, “Elim tren kazasında, oradaki mevcut vatandaşlarımızın cansiperane koşup insanüstü, olağanüstü bir gayretle mücadelesini veren ve şu anda yaşama sebebi var sayacağımız ilkyardım müdahalesinde bulunan çok kıymetli Sarılar Mahallesi halkımıza ve çok kıymetli mahalle muhtarımıza teşekkür ediyorum. Halkımızın böyle müstesna günlerde birlik ve beraberlik içinde olabileceğinin en güzel örneği, kahraman Sarılar halkımızın o gün göstermiş olduğu mücadeledir. Allah, hepsinden razı olsun. Elim kaza sonucu kan merkezlerine ve hastanelere akın ederek kan veren Çorlu, Ergene ve civar ilçelerdeki vatandaşlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.
ONUR VE GURUR DUYDUK
AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş ise, “8 Temmuz Pazar günü gerçekleşen elim tren kazasında zor şartlar altında olay yerine ilk giden Sarılar Mahallesi halkımıza çok teşekkür ederim. O anlarda göstermiş oldukları mücadele ve Trakya halkının böyle günlerde birlik ve beraberliğini gösterdiklerinin kanıtıdır. Son dakikaya kadar göstermiş oldukları mücadeleden büyük onur ve gurur duyduk” dedi.

BİR CAN KURTARABİLDİYSEK NE MUTLU
Kazayı haber alır almaz mahallede bulunan 27 traktör ile olay yerine hareket ettiklerini belirten Sarılar Mahallesi Muhtarı Fuat Döner, “Bize ilk olarak trende bulunan bir arkadaşımız telefonla arayarak kaza yaptıklarını söyledi. Biz de hemen köy halkımız ile toplandık ve olay yerine hareket ettik. Olay yeri can pazarı, mahşer günü gibiydi. Hemen 112, Jandarma, İtfaiye ve polis ekiplerine haber verdik. Daha sonra Kaymakam ve Belediye Başkanımızı da arayarak ne kadar iş makinesi varsa buraya göndermesini istedik. Sonra camiden anons ettirdik ve traktörü olan vatandaşlarımızın bölgeye gelmesini istedik. Bölgeden traktörlerle taşıdığımız yaralı vatandaşları en yakın ambulanslara getirdik. Bir can kurtarabildiysek ne mutlu bize. Yapılan kurtarma çalışmalarına köyümüzde bulunan 27 traktör katıldı. Traktörlerimiz sadece yaralı vatandaşlarımızı değil, sağlıkçı, AFAD ekibi, güvenlik görevlilerini ertesi gün saat 12.00’a kadar olay yerine taşıdı. Bizim yerimizde kim olsaydı bunu yapardı” dedi.
TREN DURAĞI İSTİYORUZ
Döner, daha önce mahallelerinde tren durağı olduğunu ve kaldırıldığını belirterek, durağın yeniden mahallelerine konulmasını istedi. Döner, “Eskiden burada tren duruyordu. Biz daha önce bulunan ve kaldırılan durağımızın köy halkı olarak tekrar konulmasını istiyoruz. Çorlu, Muratlı ve gerektiğinde İstanbul’a ulaşımımızı tren ile sağlıyorduk. Bunun için de imza kampanyası başlattık. İnşallah yeniden tren durağına sahip oluruz” dedi.
TBMM’DE ÖNERİ SUNULMASINI SAĞLAYACAĞIZ
AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş ve Ergene İlçe Başkanı Hamdi Sarıer, gerçekleştirilen ziyaretin sonunda basın mensuplarına yaptıkları açıklamada, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Şentop, Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül ile görüşerek mahallenin adının “Kahraman Sarılar Mahallesi” olarak değiştirilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunacaklarını belirtti.
HASTANEDEKİ YARALILAR ZİYARET EDİLDİ
Sarılar Mahallesine gerçekleştirilen ziyaretin ardından AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Yavuz Uylaş, Ergene İlçe Başkanı Hamdi Sarıer ve yönetim kurulu üyeleri, Çorlu Devlet Hastanesi’nde tedavileri devam eden yaralı vatandaşları ve ailelerini ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Tutku AKBAŞ