ADALET RAYLARIN ALTINDA KALMASIN

Çorlu’da 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciası davasında ikinci duruşma Halk Eğitim Merkezi’nde görülmeye başlandı. Aileler kazada ölenlerin fotoğraflarını taşıyarak “Hak hukuk adalet kaza değil cinayet” sloganları eşliğinde duruşmanın görüleceği salona kadar yürüdü.
10.09.2019
794 kez okundu

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili açılan davanın ikinci duruşması bugün Çorlu Halk Eğitim Merkezi’nde görülmeye başlandı. Bulvar yolu Santral Işıkları mevkisinde toplanan yaklaşık 250 kişilik grup, Şinasi Kurşun Caddesi üzerinden ellerindeki afiş ve dövizlerle slogan atarak mahkemenin yapılacağı Havuzlar Mahallesi'ndeki 15 Temmuz Kültür Merkezi'nin önüne geldi. Kazanın ardından hayatlarını kaybedenlerin kıyafetlerini taşıyan aileler, ölen 25 kişinin adını tek tek anarak ve “Hak hukuk adalet, kaza değil cinayet” ve “Çorlu’nun hesabı sorulacak”, “Adalet istiyoruz” sloganları eşliğinde yürüdü. Polisin güvenlik koridoru oluşturduğu yürüyüş güzergahında çevredekiler alkışlarıyla ailelere destek oldu.


DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPTILAR
Çorlu’daki faciada oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz Sel, duruşma öncesi yaptığı konuşmada, “Davanın bir yıl sonra başlaması insanlarımıza verilen değerin göstergesidir. Biz sorumluluğu bulunan herkesin adaletin karşısına çıkmasını istiyoruz. Başka canların yanmaması adına mücadele edeceğiz. Adalet rayların altında kalmasın” dedi.
Kazada hem anne hem de babasını kaybeden İsmail Kartal ise, “Gerçekleri gizleyen adalet sistemimiz var. Gerçekler gün yüzüne çıkarılmaya mahkumlar. Adalet saraylarınız yerin altında kalsın. Bu çocukların hakkını ödeyemeyeceksiniz. Genel müdürleriniz, ulaştırma bakanları sizler de suçlu olduğunuzu biliyorsunuz. Bu bir yıllık, üç yıllık dava değil, hayatımın sonuna kadar bu davanın peşini bırakmayacağım. Dört kişinin sorumlu olduğuna sizler de inanmıyorsunuz. Koltuklarınız çok rahat ama o adalet hepimize lazım olacak” diye konuştu.
Kazada kızı Bihter Bilgin’i kaybeden Zeliha Bilgin ise, “25 can için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Adalet size de lazım olursa bizleri daha iyi anlayacaksınız. Adalet rayların altında kalmasın istiyoruz” dedi.


BAHÇEDE KİMLİK KONTROLÜ YAPILAMAZ
Duruşma salonuna giriş öncesinde mahkeme heyeti kimliklerini iletmeyenlerin duruşmaya alınmayacağını mahkemede görevli katip aracılığıyla duyurdu. Mağdur avukatları bu karara itiraz ettiklerini ve buna ilişkin mahkemenin karar vermediğini ifade etti. Avukat Gökmen Yeşil, “Mahkeme heyetiyle görüşmeden yargılama yapılamaz. Bizim de itirazlarımızı dikkate alacak. Bu OHAL uygulamasını kabul etmemiz mümkün değil. Müştekilerin kimliklerinin kontrol edilerek duruşmaya alınması mümkün değil. İddianamede bütün mağdur ve müştekilerin ismi yer almıyor. Dolayısıyla iddianameye dayanarak mağdur tespiti yapılamaz. Bahçede kimlik kontrolü yapılamaz.” diye konuştu.
Mahkeme heyeti ile avukatların görüşmesinin ardından kimlikler teslim edilmeden yalnızca gösterilerek duruşma salonuna giriş sağlandı.
DAVADA KİMLER YARGILANIYOR?
Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca kazanın meydana geldiği 8 Temmuz 2018 tarihinden 8 ay sonra, 5 Mart 2019 tarihinde hazırlanan iddianame Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Ailelerin Ulaştırma Bakanı ve TCDD’nin üst yetkililerinin de aralarında bulunduğu “kazada sorumluluğu bulunan tüm yetkililerin yargılansın” talebi iddianamede yer almadı. Kabul edilen iddianamede, TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde Demiryolu Bakım Müdürü olarak görev yapan Turgut Kurt, Yol Bakım Şefliği’nde Hat Bakım ve Onarım Memuru olarak görevli Celaleddin Çabuk, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği’nde Yol Bakım ve Onarım Şefi olan Özkan Polat ile TCDD bünyesinde çalışan ve Mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI
Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğü ve Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından hem yürüyüş boyunca hem de mahkeme salonunun kurulduğu 15 Temmuz Kültür Merkezi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Mahkeme salonuna girecek herkes X-ray cihazından geçirilerek tek tek salona alındı.


ZAMAN ZAMAN TANSİYON YÜKSELDİ
Bazı avukatlarla polis ve mahkeme görevlileri arasından tartışmaların yaşandığı giriş işlemleri sonrasında mahkeme salonuna bilgisayar, kayıt cihazı, fotoğraf makinesi ve kamera gibi cihazlar alınmadı. X-Ray cihazından geçirilen vatandaşların tek tek salona alınmasının ardından davanın ilk duruşması başladı.


Levent SİLİSTRE