42 YIL SONRA AYNI SIRALARA OTURDULAR

Çorlu’da Çorlu Ali Paşa İlkokulu'ndan 1975 yılında mezun olan öğrenciler, 42 yıl sonra Türkiye'nin her yerinden gelerek aynı sıralarda aynı öğretmenleri eşliğinde oturdular. Duygu dolu anların yaşandığı buluşmada öğrenciler tahtaya kalkarak eski okul hatıralarını anlattılar.
13.11.2017
779 kez okundu

Nusratiye Mahallesi'nde 1950 yılından bu yana eğitim öğretim veren Ali Paşa İlkokulu'nun 1975 yılı mezunları, sosyal medya üzerinden birbirini buldu. Türkiye'nin değişik bölgelerinde yaşayan 75 mezunları, yine sosyal medya üzerinden örgütlenerek 42 yıl sonra okullarında bir araya gelmeyi planladı.
Bundan 42 yıl önce kendilerine öğretmenlik yapan sınıf öğretmeni Yüksel Bigün'ü yaşadığı İzmir'de bulan mezunlar, öğretmenlerine de konuyu anlatarak bir araya gelmek istediklerini söylediler. Okulda buluşan öğrenciler eski günleri hatırlayarak bir birilerine anılarını anlattılar. Organizasyonu gerçekleştiren ve aynı zamanda bir ilaç firmasında yöneticilik yapan Engin Çelik, yaptığı açıklamada Ali Paşa İlkokulu'ndan 1975 yılında mezun olduklarını ve sınıf arkadaşlarını 42 yıl sonra bir araya getirmek için böyle bir çalışma başlattığını belirtti. Sosyal medya üzerinden ismini hatırladığı sınıf arkadaşlarını bularak okullarında bir araya gelmek istediklerini paylaştığını kaydeden Çelik, öğretmenlerini de yine sosyal medya üzerinden bularak bir araya gelmek istediklerini ifade etti.
Çok güzel bir organizasyon olduğunu ve bundan sonra geleneksel hale getirerek her yıl bir araya gelmeyi planladıklarını dile getiren Çelik, “Aslında bu organizasyonu geçen yıl başlattık, ancak çok katılım sağlayamadık. Sosyal medya üzerinden ismini hatırladığımız arkadaşlarımızı tek tek bularak onlara konuyu anlattık. Türkiye'nin birçok noktasında yaşayan sınıf arkadaşlarımız 42 yıl sonra bir araya gelerek güzel bir katılım sağladık. Sınıf öğretmenimizi de sosyal medya üzerinden bularak onu da davet ettik. Kendisi de bizleri kırmayarak İzmir'den Çorlu'ya geldi. Çok güzel bir organizasyon oldu. Bundan sonraki yıllarda da devam ettirmeyi planlıyoruz” dedi.
ÇOK DUYGULANDIM
Kendisini davet ettiklerinde çok duygulandığını ifade eden emekli sınıf öğretmeni Yüksel Bigün ise, 42 yıl sonra öğrencileriyle yeniden bir araya gelmenin kendisine çok güzel bir enerji kazandırdığını söyledi.
İlk önce duyduğuna inanamadığını belirten Bigün, “Öğrencilerim bana ulaşarak okulda bir araya gelmek istediklerini söylediler. Bunu duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Beni çok mutlu ettiler”şeklinde konuştu. Bir süre okul bahçesinde sohbet ederek hasret gideren 75 mezunları, daha sonra 42 yıl önce eğitim aldıkları sınıfa girerek, öğretmenleri ile yeniden ders işlediler. Bazı öğrenciler, 42 yıl önce aynı arkadaşlarıyla aynı sıralarda yaşadıkları anıları anlatırken, bazıları da öğretmenlerinin kendilerine verdiği tatlı cezaları hatırlattı. Sembolik karne dağıtımının da yapıldığı organizasyon sonunda Ali Paşa İlkokulu rehber Öğretmeni Selma Atalay, emekli sınıf öğretmeni Bigün'ün elini öperek okullarında bulunduğu için teşekkür etti. 1975 mezunları en son bahçedeki Atatürk büstünün önünde topluca fotoğraf çektirdi.  
Şerife YILDIZ