4. KEZ DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU

Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisan öğrencisi Dünya ve Avrupa şampiyonu olan Milli sporcu Yasemin Adar, Dünya Güreş Birliği tarafından düzenlenen şampiyonada altın madalya kazandı.
17.04.2019
157 kez okundu

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen ‘Avrupa Güreş Şampiyonası’nda kadınlar 76 kiloda ülkemizi temsil eden milli sporcumuz Yasemin Adar, final müsabakasında karşılaştığı Avusturalyalı rakibi Martina Kuent’i göz dolduran bir mücadelenin sonucun 6-1 yenerek bir kez daha ‘Avrupa Şampiyonu’ oldu. Ata sporunda bir çığır açarak, Türk güreş tarihine ismini altın harflerle yazdırma başarısı gösteren ve ülkemizde kadın güreşinin sembolü haline gelen milli sporcumuz, elde ettiği yeni başarısı ile üst üste 4. Kez Avrupa Şampiyonası’nda şampiyon olarak zirvedeki yerini korumayı başardı. Milli sporcumuz ayrıca, 2019 yılında gerçekleştirilecek olan Dünya Güreş Şampiyonası öncesi sergilediği performansıyla büyük beğeni topladı.
Türkiye’ye adını 2016 yılında Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen Avrupa Şampiyonasında kazandığı altın madalya ile duyurdu. Organizasyon tarihinde Türkiye’nin ilk kadın güreş şampiyonu unvanını elde etti. 2017 yılında ise Paris’te yapılan Dünya Güreş Şampiyonasında adını yazdırdığı final müsabakasında Belaruslu rakibini yenerek Türkiye’nin kadınlarda dünya şampiyonluğu sevincini yaşayan ilk kadın güreşçisi olmuştu.
Erdi KURU