3 YIL BOYUNCA BAKTIKLARI ÇOCUK ELLERİNDEN ALINDI

Çorlu’da 19 yıllık evli çiftin 3 yıldır bakıp büyüttükleri çocukları ellerinden alındı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tekirdağ İl Müdürlüğü görevlilerince alınan çocuğun feryatları yürek burktu. Mahkeme kararı ile alınan çocuk biyolojik annesine teslim edildi.
10.01.2019
785 kez okundu

2000 yılında hayatlarını birleştiren Serap ve Şenol Yıldıran çifti, doğal yollar ve tıbbi girişimler neticesinde çocukları olmayınca evlat edinmek üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tekirdağ İl Müdürlüğüne müracaat etti. 16 Eylül 2015 tarihinde Çerkezköy’de dünyaya gelen ve evlatlık verilmek üzere daha hastanedeyken Çocuk Esirgeme Kurumuna teslim edilen bebek, Evlat Edinme Öncesi Geçici Bakım Sözleşmesi ile 9 Aralık 2015 tarihinde kuruma müracaat eden aileye verildi. Bu tarihten yaklaşık 1 yıl sonra 12 Aralık 2016’da kurumun yazılı bildirimi üzerine aile 13 Aralık 2016 tarihinde Çorlu  2. Aile Mahkemesi’ne evlat edinme davası açtı. Bu davadan bir yıl sonra çocuğun biyolojik annesi de eşiyle birlikte aynı mahkemeye müdahillik talebinde bulundu. Biyolojik anne ve babanın talebini kabul eden mahkeme, çocuğu 3 yıl boyunca bakıp büyüten Serap-Şenol Yıldıran çiftinin açtığı davayı ise reddetti. Koruma kararının da kaldırılmasıyla henüz 2,5 aylıkken evlat edindikleri çocuk tam 36 ay sonra 31 Aralık 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tekirdağ İl Müdürlüğü ekiplerince alınarak mahkeme kararına istinaden biyolojik annesine teslim edildi. 3 yaşındaki çocuk onu büyüten ailesinden alındığı sırada gözyaşı dökerken geriye odasındaki eşyaları kaldı. Çocuğu 3 yıl boyunca bakıp büyüten Serap Yıldıran, çocuğun biyolojik annesine teslim edilmesinin ardından geriye kalan eşyalarına bakarak gözyaşı döküyor.


SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Gazetemiz DEVRİM Muhabiri Tutku Akbaş’a açıklamada bulunan acılı aile, yaşanan bu olayın takipçisi olacaklarını söyleyerek yetkililerin ayrıca kendilerine başka bir çocuk evlat edinme teklifinde bulunduklarını kaydetti. Baba Şenol Yıldıran, “Mahkeme kararı çıktığı ve koruma kararı kaldırıldığından dolayı çocuk bizden alındı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bey bize bu şekilde söyledi. Kurumun yüzde bin 500 hatası var ve kurum bu hatasını kabul etmiyor. Bizim kesinlikle bir eksiğimiz yok. Kurum, kendi verdiği kararların hatalı olduğunu kabul etmiyor. Çocuğun alındığı gün Tekirdağ İl Müdürü ile görüştük ve karşılıklı görüşerek bize teklif etti. Bize çok farklı yöntemlerle teklifte bulundular. Kurumun psikoloğu Olcay Taşdemir bizi aradı. 36 aydır beni ziyaret etmeyen kişiler, çocuk bizden alındıktan sonra bizi ziyaret etmek istediler. Bizim acımız var, bize farklı çocuk vermek teklifinde bulundular. Bu sus payı şeklinde ve şikayet etmeyelim diye böyle bir teklifte bulundular. Kurum ve yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu olaylar belki başka bir insanlara da yapılmıştır. Biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız.”dedi.


Tutku AKBAŞ