3 BİN 196 CANLI TÜRÜ YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

12 10 2019
187 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Bilim insanları ilgili araştırmalar kapsamında kuşlar, sürüngenler ve amfibiler gibi 30 bin kara memelisi türünden elde edilen verileri analiz ederek dünya genelinde ticareti yapılan hayvanları belirlemiştir. Dünya üzerinde bulunan her 5 vahşi hayvan türünden en az birinin dünya genelinde satışı yapılmakta ve bu yüzden yaklaşık 3 bin 196 tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Araştırmada vahşi hayvan türlerinin neslinin tükenmesinde öncelikli olarak yaban hayvanı ticaretinin etkili olduğu belirtilmiş, evcil havyan olarak satılma, boynuz, tüy ve et gibi özelliklerinin hayvan türlerinin neslinin tükenmesinde etkili olduğu ifade edilmiştir.
Doğal yaşamı tahrip eden yaban hayvanı ticaretinin dünya üzerinde etkilemediği hemen hemen hiçbir bölge bulunmamaktadır. Türkiye yabani yaşamı da en az dünyanın diğer bölgeleri kadar risk altındadır. Bünyesinde çok sayıda iklim ve coğrafi yapı taşıyan ülkemizin kendi yabani hayatını koruması ve topraklarımızı köprü olarak kullanan yasadışı ticaret örgütlerine karşı mücadele etmesi gerekmektedir. Türkiye’de bulunan ve ticareti yapılan yaban hayvanlarının tespit edilmesi, gelecekte zarar verilebilecek yaban hayvanlarının ve yaşam alanlarının koruma altına alınması, ülkemiz sınırlarından geçen yaban hayvanı ticaretinin boyutlarının araştırılarak önüne geçilebilmesi amacıyla verdiğimiz Meclis Araştırma Önergesi değerlendirilmelidir. Levent GÖK
CHP Ankara Milletvekili


KAŞ’TA MÜLK SAHİBİ BİN 500 YABANCI VAR
ANTALYA Kaş Kaymakamı Ulaş Akhan bu yıl bölge olarak iyi bir sezon geçirdiklerini belirterek şunları söyledi:?“Kaş’ta ciddi anlamda bir turist ağırladık. Kaş’a son yıllarda değer kazanan villa turizmi bölgeye büyük bir değer kattı. Zaten Kaş, butik turizmin yoğun olduğu bir yer. Gelen seçkin bir turist profili var. Özellikle düzenlenen Likya Kültür Festivali, Dünya Serbest Dalış Şampiyonası gibi etkinliklerle de bunu desteklemiş olduk. Yavaş yavaş sezonun sonuna doğru geliyoruz. 1 Kasım itibarı ile sezonu tamamlamış olacağız. Son olarak 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramımız vesilesi ile Kaş’ta yoğun bir kalabalığın olmasını bekliyoruz. O günlerde de en iyi şekilde misafirlerimizi ağırlayacağız. Turizm sezonunun uzaması ile son dönem yapılan çalışmalar Kaş’a bir farklılık getirdi. Özellikle Asya’dan gelen ciddi anlamda bir turist ağırlıyoruz.”
Kaymakam Ulaş Akhan bin 500 üzerinde mülk sahibi yabancının Kaş’ta ikamet ettiğini söyledi.

Whatsapp
google_160x600