2018’E OKULLARDA, EVLERDE, SOKAKTA ŞİDDET DAMGASINI VURDU

14.01.2019
155 kez okundu
kiyikose@devrimgazetesi.com.tr

Bireysel silahlanmaya karşı mücadele veren ‘Umut Vakfı’; 2015 yılından bu yana Türkiye’nin yerel gazeteler dahil tüm gazetelerde yer alan ‘Bireysel Silahlı’ olayların taranması ve değerlendirmesi ile hazırlanan ‘Türkiye’nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2018 Raporu’nu, çözüm önerileri ile sundu. 
Bir yılı daha geride bıraktığımız şu günlerde basına yansıyan haberler de gösteriyor ki; şiddet maalesef azalmıyor, artıyor. Ülkemiz adeta bir şiddet sarmalı içerisinde ve şiddet okullara kadar yayılmış durumda… 14-15 yaşındaki çocuklar acımasızca tartışıyor ve birbirlerini öldürüyor, öğretmenlerini öldürüyor! Silahları okullara kadar sokabiliyor! Sonuç olarak, internetten bir tıkla ulaşılabilen, önlenmeyen ve önlenemeyen silahlanma, ortalıkta umursamazca bırakılan silahlar, arabanın bagajında ya da belde taşınan silahlar bir anda ölüm kusabiliyor. Ve silahlar kadar olaylarda bıçak kullanımı da dikkat çekici boyutlara varmış durumda!
Basına yansıyan haberlerden oluşturduğumuz istatistiklere göre; 2015 yılında 2 bin 175 silahlı olay basına yansımışken geçtiğimiz yıl yani 2018 yılında basına 3 bin 679 olay basına yansımış bulunuyor… Yani sonu yaralama ve öldürmeye varan silahlı şiddette son 4 yılda yüzde 69 artış dikkat çekiyor…
MARMARA’DA SİLAHLI ŞİDDET ARTTI
2018 yılında en çok olay Marmara bölgesinde yaşandı ve 2015’e kıyasla bu bölgede silahlı şiddet olayları yüzde 88 arttı. Bireysel şiddet olaylarının en çok artış gösterdiği bölge ise Orta Anadolu oldu... Orta Anadolu bölgesi illerinde 2015 yılında 283 olay yaşanırken 2018 yılında yüzde 128 artışla 646 olay yaşandı… 2018’de bin 32 silahlı şiddet olayının basına yansıdığı Marmara Bölgesi’ni, 646 olayla Orta Anadolu, 503 olayla Akdeniz, 483 olayla Karadeniz, 442 olayla Ege, 357 olayla Güney Doğu Anadolu ve 216 olayla Doğu Anadolu izliyor… Bu sene en sakin şehir Şırnak mı?
KESİCİ ALETLER YASA KAPSAMINDA
2018’de bu 3 bin 679 olayda insanlar tüfeklerle, tabancalarla, kesici aletlerle ki, birçoğu acımasızca 2 bin 279 kişiyi öldürdü, 3 bin 762 kişiyi de yaraladı… Bir kısmı ağır yaralıların ne kadarının hastanede öldüğünü belirleme şansımız yok maalesef…
Ateşli ve kesici aletlerle işlenen bu cinayetlerin bin 478’inde tüfekler, bin 429’unda (100’ün üzerinde beylik silahı olmak üzere) tabancalar, 772’sinde ise kesici aletler kullanıldı…
2015 yılında bireysel olaylarda 857 tüfek, 605 tabanca, 87 beylik silahı, 626 da kesici alet kullanılmıştı… Kesici aletlerinde yasa kapsamında olduğu göz ardı edilmemeli!
İNTERNETTEN SİLAH ALIMI ÖNLENMELİ
Sonuç: Ülkemizde yüzde 85’i ruhsatsız en az 25 milyon silah bulunuyor. Belki de bu rakam daha da fazla… Çünkü isteyen herkes, son yaşanan cinayetlerde de görüyoruz ki, çocuklar bile internetten silah sahibi oluyor ve kargoyla silahlar kapıya kadar gönderiliyor.
Acil olarak her türlü şiddetin nedenlerinin masaya yatırılması; çözümlerinin projelendirilip hemen uygulamaya geçmesi; ‘İçişleri Bakanlığı’ başta olmak üzere yetkililerin internetten bir tıkla silah alımının önüne geçmesi, son yıllarda kesici aletle işlenen cinayetlerde artışa da dikkat çekilerek; cezalarda ve 6136 Sayılı Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Aletler hakkındaki Kanununda ciddi düzenlemelere gidilmesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’mızın ‘Aile İçi Şiddet’ erkek, kadın ve çocuklara yönelik ülke genelinde eğitim projeleri hazırlamalarını öneriyoruz.


ZÜBEYDE HANIM’I ANDIK
Mustafa Kemal Atatürkün 14 Ocak 1923 tarihinde hayata gözlerini yuman annesi Zübeyde Hanım için Karşıyaka’daki kabri başında anma töreni düzenlendi. Karşıyaka Kaymakamlığı, Belediyesi ve onlarca sivil toplum örgütünün işbirliğiyle gerçekleştirilen törene Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende şiirler okundu.