2. EL OTO SATIŞÇILARA YETKİ BELGELERİ VERİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile Tekirdağ TSO iş birliğinde düzenlenen, motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve sınavlarını başarıyla tamamlayanlara mesleki yeterlilik belgeleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi.
07.08.2019
236 kez okundu

Tekirdağ TSO Konferans Salonu’nda yapılan törene Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ TSO Başkan Yardımcısı Göksel Karaevli, Sayman Üye Yılmaz Emer, Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Saygı katıldı.
Törende konuşma yapan Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, “İşgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda, çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu tespit etmek üzere ISO 17024 Standardına göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek, sınav merkezleri kurmak ve işletmek üzere TOBB öncülüğünde kurulmuş bir sınav ve belgelendirme merkezi olarak, 81 il ve 160 ilçede bulunan Oda ve Borsalar iş birliğiyle sınav ve belgelendirme hizmetlerini tüm Türkiye'de vermektedir. TOBB MEYBEM, 5 sektör 35 ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme hizmeti vermektedir. Hizmet verdiğimiz sektörler: İnşaat, Metal, Makine, Asansör ve Otomotivdir (Ticaret).
SON GÜN 13 AĞUSTOS
Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'in yürürlüğe girmesinin ardından, ikinci el taşıtların satışında mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildi. Bildiğiniz gibi 1. Derece yetkili olmadan 2. el oto satışı yapılması için son gün 13 Ağustos 2019 olarak belirlenmişti. Söz konusu uygulamada şahıs firmalarında firma sahibi tarafından, limited ve anomim şirketlerde ortaklardan en az biri ve şubelerde şube müdürü tarafından ‘Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5’ mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu kılınmıştır.
KALİTENİN ARTMASI İÇİN ŞART
Mesleki Yeterlilik belgeleri, sektörlerde hizmet kalitesinin artması ve nitelikli işgücünün geliştirilmesi için büyük önem taşımaktadır. Özellikle nitelikli ve belgeli iş gücüne giden yolda meslek standartları ilk adımdır. Meslek standardının belirlenmesinin ardından sınav ve belgelendirme faaliyetleri yürütülüyor. Bu işin temelinde uluslararası akreditasyon ilkeleri ön plana çıkıyor.
Bu kapsamda, TOBB MEYBEM ve Odamız iş birliğinde Süleymanpaşa’da 3 adet ‘Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5’ sınavı düzenlenmiş olup 75 kişi sınava girmeye hak kazanmış ve 60 kişi başarı ile sınavı kazanmıştır. Bugün 47 belge sahibine sertifikalarını takdim edeceğiz. Sınavları başarıyla tamamlayarak mesleki yeterlilik belgelerini almaya hak kazanan arkadaşlarımıza yetki belgelerinin hayırlı uğurlu ve bol kazançlı olmalarını temenni ediyorum. Bu konuda eğitimler, sınavlar devam ediyor. Belgesini almamış arkadaşlarımızın da en kısa zamanda sınavlarını başarı ile geçerek belgelerini tamamlamalarını temenni ediyorum.


SERTİFİKALAR TAKDİM EDİLDİ
Başkan Günay’ın konuşmalarının ardından sınavları başarı ile geçenlere sertifikaları takdim edildi ve günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı.
Ahmet Can AYDIN