11 İLÇENİN ÇÖPÜNÜ ŞEHRİMİZDE İSTEMİYORUZ!

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı’nda Çorlu’da yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili sunum yaparak, Çorlu’da yaşayan vatandaşlar adına çöplük istemediğini belirtti.
01 07 2020
1598 kez okundu

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından önce Çerkezköy, daha sonra Süleymanpaşa’da yapılmak istenen Katı Atık Bertaraf Tesislerine belediye başkanları tepki göstermişti. Bunun üzerine Başkan Kadir Albayrak, Çorlu Belediyesi Başkanı Ahmet Sarıkurt’un iddiası üzerine rotasını Çorlu’ya çevirdi. Daha önce Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuyu gündeme getiren Başkan Sarıkut, yine aynı konuyu Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda gündeme getirerek yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi ile ilgili sunum yaparak, Çorlu’da yaşayan vatandaşlar adına çöplük istemediğini belirtti.
BÜYÜKŞEHİRLERİN KATI ATIK TESİSİNİN VERİLERİNİ PAYLAŞTI
Başkan Sarıkurt, toplantıda yaptığı sunumda “14 Büyükşehir Belediyesinde entegre tesis bulunmakta. 16 Büyükşehir Belediyesinde ise sadece düzenli depolama alanları bulunmaktadır. Nüfus ölçeğinde Tekirdağ (1 milyon 55 bin 412) iline yakın olan büyükşehirlerden Denizli’nin (1 milyon 37 bin 208) düzenli depolama, Aydın’ın (1 milyon 110 bin 972) düzenli depolama, Muğla’nın (983 bin 142) düzenli depolama, Mardin’in (838 bin 778) düzenli depolama, Trabzon’un (808 bin 974) düzenli depolama, Balıkesir’in (1 milyon 228 bin 620) düzenli depolama, Samsun’ın (1 milyon 348 bin 542) entegre, Kahramanmaraş’ın (1 milyon 154 bin 102) entegre, Eskişehir’in (887 bin 475) entegre tesisi bulunuyor.” dedi.
NE İSTEMİYORUZ! NE İSTİYORUZ!
Sarıkurt, verilerin paylaşılmasının ardından konuşma yaparak Çorlu’da ne isteyip ne istemediklerini aktardı. Sarıkurt, “11 ilçenin çöpünü biz de şehrimizde istemiyoruz. Kendimiz için istemediğimizi başka ilçeler için de istemiyoruz. Yakma tesisini kesinlikle istemiyoruz. Ürettiğimiz çöpün bertarafı hepimizin sorumluluğu. Bunun için ortak akılla çözüm üretilmesini arzu ediyoruz. Üretilen çöpün Çevre ve Ormancılık Bakanlığı ile kurulan, çevre belediyeler katı atık bertaraf tesisleri yapma ve işletme birlikleri tarafından belirlenen en az 3 bölgede bertaraf edilmesini istiyoruz. Pandemi dönemi gösterdi ki bölgemizde çevre konusunda denetim eksikliği var. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bölgemizde de yapılanmasını istiyoruz. Tekirdağ Valiliğinde yapılan belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda alınan kararların yerine getirilmesini istiyoruz.” diye konuştu.
Tutku AKBAŞ

Whatsapp
google_160x600